Выполняется запрос
Сеть супермаркетов «Лелека» и «Семейный»
 • Сценарий
 • Корпоратив
 • Новый год
 • Новости
 •  

  Символіка української вишивки. Обговорення на LiveInternet

  Рушник Радість  Ще 100 років тому, досліджуючи вишивку, В

  Рушник "Радість"

  Рушник Радість

  Ще 100 років тому, досліджуючи вишивку, В. Стасов зазначав: «У народів стародавнього світу орнамент ніколи не містив у собі жодної зайвої лінії, кожна рисочка мала тут своє певне значення ... Це - складна мова, послідовна мелодія, яка має свою основну причину і призначена не тільки для очей, але також для розуму і почуттів ».
  Вишивка як вид мистецтва, безумовно, була відома ще в дохристиянський період. Саме тоді формувалися художньо-стилістичні способи шиття, народжувалися знаки, що символізували сили природи, космогонічні уявлення про будову Всесвіту, створювались образи, які потім довго жили у вишивці і в інших видах мистецтва, нагадуючи про язичницькі вірування наших давніх предків.
  У далекій давнині основні орнаментальні мотиви відображали елементи символіки різних культів; в архаїчних вишивках відбивалися вірування давніх слов'ян, поклоніння Божествам, прохання про щастя, добро, достатку, врожаї, допомоги у важкій життя.
  Осмислюючи Всесвіт, людина намагалася захистити себе від ворожого впливу непізнаних сил. Для цього він вдавався до орнаментів як своєрідним змов. Захисні функції виконували різьблені і мальовані мотиви на фасадах і в інтер'єрах житла, декоративні тканини, дрібна пластика, писанки і т. Д. Вишивка також була своєрідним оберегом від злих сил.
  В українських вишивках збереглася значна кількість геометричних орнаментальних мотивів, які в давнину несли магічний сенс. Протягом багатовікової історії мистецтва вишивання безпосередній конкретний зміст символів на вишивках губився, втратилася первинне значення вишивки. На перше місце вийшла її декоративна функція.


  В кінці XIX - на початку XX століття в орнаментації рушників давні образні структури зникають, поступаючись місцем більш зрозумілим. Однак традиції використання давньої символіки у вишивці не зникли. Незважаючи на те, що орнаментальні форми дійшли до нас дещо трансформованими, символіка їх в основному збереглася завдяки традиції.

  Берегиня Берегиня

  Берегиня - це важливий символ, який зустрічається в багатьох орнаментах вишивки. Її створив народ загадковою, багатоликим і могутньою квіткою, що символізує материнську силу. Вона - сама Мати-природа, яка представляє собою створення і захист світу, а також вічне оновлення та гармонію життя. Берегиня символізує також Дерево життя (часом воно зображено у вигляді букета або вазона), що є з'єднанням трьох світів і символом гармонії всесвіту. Світове дерево означає також нескінченність життя, безперервність роду, кожна його нова гілка - це зародження нової сім'ї, тому воно - невід'ємний елемент весільного рушника. На середніх і верхніх гілках дерева могли зображуватися птиці - представники верхнього світу, символи вічності, безсмертної душі і божественної присутності.


  Виноград Виноград

  Виноград наділений в народній культурі ознаками святості: сад-виноград - це життєва нива, на якій чоловік - сіяч, а дружина повинна ростити і плекати дерево їхнього роду. Тому часто виноград в'ється на родинних рушниках. Виноград вважається символом родючості. З виноградної лози виготовляли весільні вінки, нею прикрашали весільні хліба. Наречену обсипали сушеним виноградом, горіхами і зерном, щоб у неї були діти. На Купала в вогонь кидали лозу: хто перескочить через неї, у того швидке весілля. Гілки винограду святили у Вербну неділю; з них робили лозинки для ритуального биття, яке, за повір'ям, приносило щастя, удачу і плодючість худоби.


  За давньою легендою, людина врятувалася від потопу, піднявшись по лозі, яка виросла до неба. Інша легенда пов'язує виноград з ім'ям Ноя, який посадив першу лозу.


  голуб голуб

  У народних уявленнях голуб - свята, жертовна, «божа птиця» (подібно ластівці, жайворонка, солов'я), символ чистоти, очищення, а також весільно-ритуальних обрядів.
  Подання про голуба як про святу птиці сходить до християнської традиції: у вигляді голуба Св. Дух зійшов з небес під час хрещення Ісуса. Біблійний сюжет - джерело легенди про голуба, звести Ною про кінець потопу. У стародавніх колядках розповідається, як священні голуби допомагають Всевишньому створювати світ.
  Як символ добра і лагідності голуб протистоїть хижим, чорним птахам і нечистою твариною (змії, козі). Характерні заборони вбивати голуба, лагодити йому шкоду і вживати в їжу.
  Голуб часто виступає як втілення душі. Вважалося, що вигляд голубів, особливо білих, приймають добрі душі, а вигляд чорних воронів і ворон - злі.
  Любовно-шлюбна символіка голуба представлена ​​в повір'ях, в магії, в весільних обрядах і піснях. Фігурками голуба прикрашали коровай. Воркуючі голуб із голубкою - символ закоханих. Широко поширені вони і як поетичних образів наречених у весільних піснях. Вважалося, що в будинку, де водяться голуби, будуть щастя і удача і не буде пожежі. Два голуба - символ любові, творчості.

  дуб  Дуб - це священне дерево, втілення Світового дерева-Прадубом, зростаючого в раю або з'єднує світи дуб
  Дуб - це священне дерево, втілення Світового дерева-Прадубом, зростаючого в раю або з'єднує світи. Він є світовою віссю, центром всесвіту. Це також дерево бога грому і блискавки Перуна, бога сонячної чоловічої енергії, розвитку, життя. Дуб шанують за потужність, красу, довговічність. За старих часів його рубали тільки з дозволу волхвів.
  Вважалося, що в дубі живуть душі хоробрих воїнів і у нього наймогутніша влада над злими силами. Він оберігає людину від будь-яких напастей, від злого чародійства. Мандрівники залишали біля дуба свої ціпки, забезпечуючи собі благополучний шлях.
  Існує багато згадок про поклоніння предків священним дубам. Саме дубові гаї вважалися улюбленим місцеперебуванням богів, а під старими дубами здійснювали жертвоприношення.


  Саме дубові гаї вважалися улюбленим місцеперебуванням богів, а під старими дубами здійснювали жертвоприношення

  калина калина  Калина, як і дуб, є втілення сили і краси, але сили незвичайної, а краси безсмертної
  Калина, як і дуб, є втілення сили і краси, але сили незвичайної, а краси безсмертної. Колись калина пов'язувалася з народженням Всесвіту і вогненної трійці: Сонця, Місяця і Зірки, а її назва походить від староукраїнського назви Сонця - "Коло". Червоні ягоди калини - це символ крові і безсмертного роду, вогню і сонця. Саме тому всі весільні рушники, дівочі і навіть чоловічі сорочки заповнені кетягами калини. Можна вибудувати семантичну ланцюг: калина - кров - народження - безсмертя. Калина часто відіграє роль світового дерева, на вершині якого сидять птахи, що клюють ягоди. Вони приносять людям вісті. А саме дерево пов'язує світ живих і світ мертвих. Калина - символ духовного життя жінки: її дівоцтво, любов і краса, заміжжя, радість і горе. Через калиновий міст, цю заповідну кордон, повинна пройти кожна дівчина, так як на тому боці живуть три нерозлучні сестри: Віра, Надія і Любов. Квітами калини прикрашають наряд нареченої і коровай, а її червоні грона вплітають дівчата у вінки на святі обжинків.


  зозуля зозуля

  Зозуля - одна з найбільш «міфічні» птахів. Зозуля-ворожка сповіщає про весну і пророкує людині, наскільки довгим буде його життя. Вважалося, що якщо навесні людина почує зозулю і має при собі гроші, то йому буде везти весь рік.
  Символіка зозулі пов'язана насамперед зі смертю і потойбічним світом. Згідно з повір'ям, саме у зозулі знаходяться ключі від вирія - місця, куди на зиму відлітають птахи. Вона відкриває його птахам, коли вони вилітають навесні на землю, і закриває, коли ті повертаються на зиму в царство мертвих.
  На рушниках зозуль найчастіше вишивають на гілці калини, що символізує продовження роду.

  Ластівка Ластівка

  Ластівка - «чиста птах», наділена жіночої символікою. Вона приносить на своїх крилах радість-весну. Вважалося, що там, де оселиться ластівка, неодмінно буде щастя, так як, окрім весни, вона приносить із «вирія» любов молоді, приплід худоби. В одній з щедрівок ластівка - це Богородиця. Часто вона служить символом жінки і особливо матері.
  За повір'ям, ластівка, яка влітає в будинок, де недавно був небіжчик, - це душа померлого.
  Ластівка - вірна супутниця людського житла, вона завжди несе добру звістку. Існувало повір'я, що там, де ластівка сов'єт гніздо, буде щастя, так як вона асоціювалася з достатком і благополуччям.


  Лілія Лілія

  Квітка лілії зберігає в собі таємницю життя. Крім квітки, невід'ємною частиною орнаменту вишивок є листок і пуп'янок, що складають нерозривну композицію потрійності. Так в лілії було закладено народження, розвиток та безперервність життя. Іноді над квіткою вишиті краплі роси, які означають запліднення.
  Лілія завжди пов'язувалася з водою, давня назва квітки - крин, що має один корінь з «криницею», тому саме лілія стала одним з головних жіночих символів.
  Лілія - ​​символ дівочих чарівності, чистоти, краси і невинності. Лілію, за легендою, породили Мати-Земля з богинею води Даною. Лілія - ​​улюблена квітка русалок. Кореневища рослини приписувалася здатність зберігати людей, які йдуть в чужі землі. Його вкладали в ладанку і носили біля серця як амулет. Лілія також вважалася оберегом від недуг. Висушені кореневища підвішували біля хворих. З водяними ліліями обходили пасовища, щоб уберегти худобу.

  Мак Мак

  З давніх часів мак святили і ним обсівали людей і худобу, бо вірили, що він має чарівну силу, яка захищає від усякого зла. Мак, освячений на Маковея, має чарівну властивість оберігати від злих сил. Є й інше пояснення семантики цієї рослини - в ньому закладена пам'ять роду. Вважалося, що червона квітка маку проростає на місці вбитої людини з краплі його крові. Існувало повір'я, що поле після битви навесні вкривається маками. Таким чином, ніжний і трепетний квітка несе в собі незабутню пам'ять роду, символізує зв'язок зі світом предків, безсмертя. Тому мак використовувався при вишивці Покутня рушників.
  Червоний мак означає красу, молодість і їх швидкоплинність. Вінок з червоних маків - символ жіночої чистоти, його порівнюють з білим світлом.
  З квітучим маком порівнюють і юнака-молодця.


  павич павич

  Павич (пава) за красу свого пір'я став символом розквіту, молодості. Про струнку, красиво одягнену дівчину кажуть: «Ніби пава пливе». Павині пір'я використовували для прикраси головного убору.
  Павичі завжди розсідаються на весільних рушниках і в основному мають над собою боже благословення - вінець чи вінок. Павич - це жар-птиця, яка несе в собі сонячну енергію розвитку, тому він - птах сімейного щастя. Не дарма дівчата іноді вплітали у весільний вінок пір'я павича. Весільну пару також символізують соколи, голуби, півні. Характерною ознакою весільного рушника є розташування птахів один до одного голівками. Вони або тримають в дзьобі ягідку калини, або сидять в основі дерева - символі нової сім'ї.


  Роза  Троянда - улюблена квітка українців, її дбайливо плекали під вікнами хати і вишивали на сорочках і рушниках, адже ця квітка нагадує Сонце Роза
  Троянда - улюблена квітка українців, її дбайливо плекали під вікнами хати і вишивали на сорочках і рушниках, адже ця квітка нагадує Сонце. Навіть в слові ружа (старовинна назва троянди) можна знайти давня назва Сонця - Ра. А староукраїнська назва крові - руда, тому троянда також символізує вогняну кров.
  Роза - квітка богині любові Лади та її доньки - богині весни Лелі. «Цар-квітка» є символом доброзичливості та статку, а червона троянда - символ дівочої краси і чистоти.
  Візерунки з трояндами складалися за законами рослинного орнаменту, що означало нескінченне сонячний рух з вічним відродженням. Там, де троянди складені в систему геометричного узору, ці рослини - не просто квіти - це квіти-зірки, пов'язані між собою, які втілюють уявлення людини про Всесвіт як про гармонійну систему.


  хміль хміль

  Візерунки, які нагадують листя хмелю, можна віднести до молодіжної символіки. "Хміль" дуже близький до символіки води й винограду, бо несе в собі знак розвитку, молодого буяння, родючості і любові. З давніх часів зберігся звичай: коли молода йде на вінчання, мати обсипає її хмелем. Тому зазвичай візерунок хмелю відноситься до весільної символіки і зустрічається найчастіше на весільних рушниках і сорочках.
  Хміль, як і інші повзучі рослини (горох, квасоля), є символом війни, хоробрості і відваги, гнучкості та розуму.


  За матеріалами www.newacropolis.org.ua

  колірна шифровка візерунків національних сорочок така: чорний колір означає стриманість, мудрість і скритність, червоний - це любов і пристрасть, зелений - спокій, благодать, продовження життя, жовтий - сонячна радість, веселощі, блакитний і рожевий - безтурботність, спокій, синій - вода , символ життя, бузковий - єдність чоловічого і жіночого начала.

  ****

  Знайшла опис символіки в українській вишивці (рушниках і вишиванках)
  Вода і Сонце
  Вся українська вишивка позначена знаками Води і Сонця. Сонце часто зображується восьмикутної розеткою або квіткою, а знак Води нагадує згорнутого вужа. Дві стихії, які створили земне життя, а тому їх треба розуміти як водну материнську і сонячну батьківську енергії.
  материнський символ
  Головним символом на рушнику є символ Матері, в основі якого 8-кінцева зірка, як говорилося раніше. Обрамляє цей символ стилізована гірлянда з квітів, що символізуємо велич матері, її особливу роль у продовженні життя. Наявність в малюнку жовтого і блакитного кольорів ниток говорить про українське коріння даної вишивки.
  листя хмелю
  Листя хмелю можна віднести до молодіжної символіки. Крім центральної України, узор поширений на Поділлі. Хміль близький до символіки води й винограду, бо несе в собі знак розвитку, молодого буяння та любові. Можна сказати, що узор хмелю - це весільна символіка. Народна пісня підказує, що "витися" - для парубка означає бути готовим до шлюбу, так як для дівчини заміж іти - це "пучечки в'язати".
  Роза
  Стара назва троянди, ружа, співзвучно древньому назвою Сонця - Ра. Крім того, є і староукраїнська назва крові - руда. Візерунки з трояндами складалися за законами рослинного орнаменту, що означало нескінченне сонячний рух з вічним відродженням. Там, де троянди складені в систему геометричного узору, ці рослини не просто квіти - це квіти-зірки, які втілювали уявлення народу про Всесвіт як про систему.
  калина
  Калина - дерево українського роду. Колись в стародавні часи вона пов'язувалася з народженням Всесвіту, вогненної трійці: Сонця, Місяця і Зірки. Тому і отримала калина таке ім'я від старослов'янського назви Сонця - Коло. А оскільки ягоди калини червоного кольору, то і стали вони символом крові та невмирущого роду. Саме тому всі весільні рушники, дівочі і навіть чоловічі сорочки важчають могутніми гронами калини.
  дуб
  Дуб - священне дерево, яке втілювало Перуна, бога сонячної чоловічої енергії, розвитку, життя. Отже, парубки і молоді чоловіки завжди мали при собі чарівний оберіг життєдайної сили свого роду

  /podrugi.net.ua/style_images/s-friendsh/friendship/post_top.gif "target =" _blank "> http://podrugi.net.ua/style_images/s-friendsh/friendship/post_top.gif); background- attachment: initial; background-origin: initial; background-clip: initial; background-color: initial; font: normal normal normal 12px / normal tahoma, verdana, arial; border-top-width: 1px; border-top-color: rgb (18, 146, 4); border-top-style: solid; background-position: 100% 0%; background-repeat: no-repeat no-repeat; "> Голуб
  /podrugi Golubi.jpg (28.89 кілобайт) Кількість завантажень: 24
  У народних уявленнях голуб - свята, жертовна, «божа птиця» (подібно ластівці, жайворонка, солов'я), символ чистоти, очищення, а також весільно-ритуальних обрядів.
  зозуля
  kukuwka.jpg (59.37 кілобайт) Кількість завантажень: 22
  Зозуля - одна з найбільш «міфічні» птахів. Зозуля-ворожка сповіщає про весну і пророкує людині, наскільки довгим буде його життя. Вважалося, що якщо навесні людина почує зозулю і має при собі гроші, то йому буде везти весь рік.
  Символіка зозулі пов'язана насамперед зі смертю і потойбічним світом. Згідно з повір'ям, саме у зозулі знаходяться ключі від вирія - місця, куди на зиму відлітають птахи. Вона відкриває його птахам, коли вони вилітають навесні на землю, і закриває, коли ті повертаються на зиму в царство мертвих.
  На рушниках зозуль найчастіше вишивають на гілці калини, що символізує продовження роду.
  Ластівка
  lastochka.jpg (85.31 кілобайт) Кількість завантажень: 26
  Ластівка - «чиста птах», наділена жіночої символікою. Вона приносить на своїх крилах радість-весну. Вважалося, що там, де оселиться ластівка, неодмінно буде щастя, так як, окрім весни, вона приносить із «вирія» любов молоді, приплід худоби. В одній з щедрівок ластівка - це Богородиця. Часто вона служить символом жінки і особливо матері.
  павич
  pava.jpg (87.08 кілобайт) Кількість завантажень: 27
  Павич (пава) за красу свого пір'я став символом розквіту, молодості. Про струнку, красиво одягнену дівчину кажуть: «Ніби пава пливе». Павині пір'я використовували для прикраси головного убору.
  Павичі завжди розсідаються на весільних рушниках і в основному мають над собою боже благословення - вінець чи вінок. Павич - це жар-птиця, яка несе в собі сонячну енергію розвитку, тому він - птах сімейного щастя. Не дарма дівчата іноді вплітали у весільний вінок пір'я павича. Весільну пару також символізують соколи, голуби, півні. Характерною ознакою весільного рушника є розташування птахів один до одного голівками. Вони або тримають в дзьобі ягідку калини, або сидять в основі дерева - символі нової сім'ї. Серія повідомлень " вишивка ":
  Частина 1 - Орнамент для вишивки
  Частина 2 - Книга До .Колотіло. вишивка
  Частина 3 - Символіка української вишивки
  Частина 4 - Вишивка стрічками
  Частина 5 - Діана Креатив 3-2002
  Частина 6 - тюбетейки
  Частина 7 - Вишивка перлами. старовинна техніка

  Новости
  Аренда и заказ автобусов на 50 мест для корпоративов в Москве
  Компания «Автобус1» предлагает автобусы для корпоратива на 50 мест для доставки сотрудников вашей компании на корпоративное мероприятие и обратно. Не секрет, что на корпоративную вечеринку никто не желает

  Взрослые конкурсы на корпоратив на Новый год
  Каждый сотрудник должен иметь в запасе конкурсы на корпоратив, Новый год тогда станет незабываемым. Однако при выборе очередной забавы нужно учесть, что гости будут «под шафе», поэтому не стоит давать

  Эксклюзивные подарочные наборы с чаем и кофе, кофейные и чайные наборы для партнеров, корпоративные подарки с чаем и кофе
  Эксклюзивные подарки, которые покажут ваш отличный вкус! Если вам, по какому-либо поводу, нужно вручить подарок руководителю , коллеге, занимающему высокую должность, уважаемой личности или просто человеку

  Идеи подарков сотрудникам компании
  Полезные советы про то, какие идеи подарков сотрудникам компании будут самые удачные Во многих организациях принято поздравлять сотрудников и делать подарки на день рождения компании, профессиональные

  Художники шаржисты на корпоратив, свадьбу
  Нижегородская арт-студия "Ножки-ладошки" является ведущей художественной студией и специализируется на работе художников шаржистов-портретистов на свадьбах и различных мероприятиях, а так же на изготовлении

  Новый год - Бразильское танцевальное шоу. - Бразильское шоу танцевальное Brazil Carnival Show
    Новогодняя ночь по-бразильски       Как Вам идея встретить Новый год в ритме горячих бразильских танцев? Энергичный Дед Мороз и зажигательные Снегурочки из этой удивительной жаркой страны подарят

  Несколько советов о том, что надеть на корпоратив в офис
  А А А Наиболее часто задаваемый вопрос: «Что мне надеть на праздник?». Собираетесь ли вы посетить вечеринку на своей работе или вас пригласили на корпоратив к мужу, жениху или приятелю,

  Павел Воля, снежок
  Узнать стоимость выступления артиста на Вашем мероприятии вы можете позвонив по телефонам в Москве +7 (495) 363-76-42, + 7 (495) 351-69-21, + 7 (910) 422-26-28 или отправьте заявку с нашего сайта. Администратор

  Вечеринка Алиса в Стране чудес
  В последнее время все более популярными становятся тематические вечеринки. Их участники не просто собираются вместе и веселятся, но и играют определенные роли. Такие вечеринки во многом напоминают бал-маскарад,

  Певцы и певицы на праздник, свадьбу и мероприятие
  Певцы и певицы на праздник — это отличное решение, если ваш клиент стремится к живому яркому торжеству, которое надолго запомнится гостям. Прекрасный вокал и яркая музыка, камерный зал, заполненный только