Выполняется запрос
Сеть супермаркетов «Лелека» и «Семейный»
 • Сценарий
 • Корпоратив
 • Новый год
 • Новости
 •  

  BSNews :: Густав Радде. "Кримські татари" (5). Одяг чоловіків і жінок

  Кримськотатарська жінка і чоловік, фото 2-ї половини 19 століття з колекції BSNews

  Від редакції BlackSeaNews.

  На прохання чітаелей ми продовжуємо публікацію глав з книги Густава Радд про кримських татар, опублікованій в 1856 році в Віснику імператорського Російського географічного товариства і ілюстрованої зусиллями BSNews. Наші постійні читачі напевно помітили появу у нас нового розділу «Люди Чорного моря» - вас жде ще багато цікавого ...

  Підбір ілюстрацій - як завжди BSNews

  Початок:

  (1) Погляд з 1856 р .: Густав Радде. "Кримські татари"

  (2) Цивільні звичаї кримських татар

  (3) Відмінні риси в характері кримських татар

  (4) Пристрій татарських жител. домашнє начиння

  Густав Радд
  Вісник імператорського Російського
  географічного товариства, 1856

  Одяг в головних частинах майже у всіх Татар однакова. Широкі рукава полотняною сорочки або виходять з-під вузької куртки до самого ліктя, або зовсім не видно з-під куртки.

  Втім, першого роду рукава можна зустріти тільки у людей похилого віку. Молоді люди носять понад сорочки вузьку куртку, у якій рукава складаються з невеликої обшивки або доходять до ліктів, і в останньому випадку вони застібаються ґудзиками і петлями, зробленими з шнурка.

  З того місця, де застібається комір, і до самого живота йде ряд гудзиків, здебільшого обтягнутих тою ж матерією, з якої зшита куртка; а у багатих людей гудзики бувають металеві і навіть срібні. Куртка шиється завжди з дорогих матерій. Бідні татари шиють собі куртки з паперової матері з червоними або синіми смугами. Люди достатні шиють їх з шовкової турецької матерії, на якій зазвичай, по яскраво-червоному тлі, йдуть незграбні жовті візерунки або смужки.

  Дуже широкі шаровари надягають понад куртки і застібаються гачками, а нагорі затягуються шнурком так, що утворюють великі складки. Щоб затягнути собі талію, Татари носять пояс, який у людей похилого віку дуже широкий, а у молодих дуже вузький, і буває різних кольорів; тільки у вищого духовенства пояса завжди зелені.

  Понад те, робітничий клас Татар носить каптани з грубого сукна, витканого жінками і пофарбованого темно-бурого фарбою. Вони такі довгі, що доходять до колін; коміри у них откладние, і рукава дуже широкі. Так як жителі південного берега користуються більш жарким кліматом, то вони носять звичайно тільки куртку, і дуже рідко зустрічаєш у них ще короткий халат (Татт).

  Василь Сокорнов, типи Криму, 1910-12, фото з колекції BSNews

  Влітку Татари вживають верхній одяг замість мішків для хліба. Щоб покласти в неї хліб, Татари зав'язують рукава, верхній і нижній її кінці і, таким чином, роблять з неї щось на зразок мішка. Такий мішок з хлібом вони переносять з одного місця на інше, тримаючи його за один з кутів, або надягають на палицю і несуть на плечах.

  Степові Татари і Ногаї зимою носять баранячу шубу, а жителі південного берега і міст надягають шубу тільки якщо погода така холодна, що без неї не можна обійтися.

  Каді і мулли носять тонку суконну мантію, зі стоячим невисоким коміром блакитного або бурого кольору. Хлопчиків вже з чотирирічного віку у Татар одягають, як дорослих; а до цього часу вони бігають просто в сорочці і в куртці з вузькими рукавами.

  Хлопчиків вже з чотирирічного віку у Татар одягають, як дорослих; а до цього часу вони бігають просто в сорочці і в куртці з вузькими рукавами

  Паулі Густав, кримські татари і мулла, 1862

  Голову покривають всі кримські мусульмани шапкою в 1 або 1/2 фута заввишки, зробленою з дубленої баранячої шкіри; на дні шапки буває або проста гладка шкіра, або сукно з вишитими фігурами.

  Носити чалму мають право тільки мулли, які по-турецьки обмотують її навхрест близько шапочки, одягненою на голові, а кінці її підсовують всередину. Чалма буває завжди білого кольору, а шапочка - різних кольорів.

  Взуття у заможних людей складається з вовняних панчіх, на які надягають жовті півчобітки з баранячої шкіри або ж черевики з високими підборами; а крім того всього цього Татари надягають ще на ноги чорні міцні чоботи. Все взуття гостро закінчується спереду, і передня частина її загинається догори, у вигляді пташиного дзьоба.

  Робочий клас народу навертаються на голі ноги до коліна зимою шматок вовняної тканини, а влітку - грубого полотна, і одягає понад цей сандалі, з баранячої шкіри. В отвори, зроблені в сандалі, прошнуровується ремінь, який потім обмотується близько ноги і зав'язується під коліном. Такого роду взуття у Татар носить назву Кюс.

  На сорочку, зроблену з грубого сукна домашньої роботи, жінки надягають широкі строкаті вовняні шаровари, які під колінами стягуються в великі складки за допомогою протягнути в них шнура. Рукава у сорочки з боку отвори широкі, як у чоловіків, і доходять майже до половини руки. Як сорочка, так і інші частини жіночого вбрання залишають шию відкритою до половини грудей.

  Жінки бідного класу Татар надягають на шаровари грубу вовняну спідницю, стягують у стану в складки протягнуто в ній шнурком. У теплу пору Татарки прикривають верхню частину тіла паперовим каптаном, з рукавами, що не дістають до ліктів. Кафтан простягається до колін і підшивається який-небудь строкатою матерією, а ніколи не кладеться на вату.

  Старі жінки, а в холодну пору і всі молоді, на цей літній наряд надягають ще каптан, у якого фасон зовсім такий же, як у чоловічих жупанів; тільки рукава у них вузькі, з майстерно вирізаними обшлагами. На шві, всередині рукавів, пришивається від 6 до 9 маленьких металевих гудзиків. Комір у зимового жупана невисокий, стоячий, а довжина жупана змінюється разом з літами особи, якій він належить: у старих жінок каптан завжди доходить до самих п'ят, а у молодих дівчат він тільки до коліна.

  З подорожнього альбому академіка П.С.Паласа. Татарка. З сайту special.lib.gla.ac.uk

  Молоді заміжні жінки носять фартухи власного вироби, але самої худий доброти. Жінки, які росли в місті і мають достатньо коштів, щоб одягатися багато, замість грубих татарських матерій, для фартухів вибирають тонкі матерії, здебільшого з яскравими фарбами і великим візерунком. Мода обшивати краю сукні в кілька рядів срібними та золотими шнурками однаково споживані як в чоловічому одязі, так і в жіночій.

  Головний убір складається з покривала, загальновживаного на Сході і якого жінки не надягають тільки вдома. Якщо татарська жінка накинула своє біле покривало, наприклад, щоб вийти на вулицю, то воно покриває не тільки обличчя до очей, але і всю її фігуру. Дівчата до 14-річного віку ходять без покривала, а замість нього носять феску, тобто шапочку, в 2 або 3 дюйма заввишки, зроблену з червоного сукна, з плоским дном, до середини якого привешивается довга пензлик, розкидає на шапочці свої нитки у вигляді зірки.

  Феска становить головний наряд молодих татарських красунь і залишається ними тільки після заміжжя. Татарки прикрашають її всякого роду золотими та іншими блискучими монетами (втім, ніколи білими), які частково прямо привішені до фесці, частиною ж нанизані на шнурках по її краях. Якщо залишається ще кілька монет, то їх нав'язують на перехресні нитки і таким прикрасою закривають відкриту частину грудей.

  Гейслер Християн. Кримські татарки. 1799-1801

  Зачіска у татарських жінок буває двох пологів: у заміжніх одна, у дівчат інша. Дівчата люблять заплітати свої темно-русяве волосся в безліч кісок, з яких одні кладуться по плечах, а інші закидаються за спину.

  Заміжні жінки збирають передні волосся в два пучка і загортають їх на скронях, не використовуючи ніяких шпильок і пряжок; вони дотримуються полотняним покривалом. Чи не заплетена ж пасмо волосся висить у них по спині.

  Будинки жінки покривають голову білим рушником 8 футів довжини і 1 1/2 фута ширини. Вони обв'язують їм навхрест верхню частину голови і так майстерно ховають кінці його, що без всяких шпильок головний убір слід тримати міцно навіть під час досить тривалої роботи.

  Один тільки кінець рушника висить по спінe до крижів і покриває волосся. Кожен раз, як вийти з дому, навіть якщо б жінка йшла на один з сусідніх дворів того ж села, вона поправляє собі голову.

  Взуття жінок складається з гострих жовтих черевиків, зроблених з баранячої сап'яну шкіри. При виході з двору жінки надягають на них ще чорні черевики; якщо ж на дворі брудно, то жінки вживають дерев'яні калоші, про які ми говорили вище.

  Улюблена прикраса ногайських жінок є срібне важке кільце, 1 1/2 дюйма в діаметрі, яке вони протягують крізь ліву ніздрю. Сережок вони не вживають; навпаки, кільця, браслети, намиста, а також багаті пояса, якими вони підв'язують талію у жупана, знаходяться у них в великому вживанні. Якщо дівчина не носить срібного пояса хоча в 1 дюйм ширини і найпростішої роботи, це вже служить вірним доказом її бідності.

  Багаті дівчата носять пояса різних величин і форм. В середині пояса спереду буває прироблена розетка від 4 до 6 дюймів в діаметрі, прикрашена підробленими каменями червоного та зеленого кольору; іноді вона буває гладка, іноді з опуклими візерунками. На місці, де прироблена розетка, пояс дуже вузький, а, обгібая тіло назад, він розширюється. Рідко він буває масивний, і здебільшого його тчуть з кручених срібних ниток.

  Між татарськими жінками існує ще звичай фарбувати волосся і нігті червоною фарбою: і дівчата, і жінки строго дотримуються це звичай; навіть, якщо волосся мають хороший темний колір від природи, перш, ніж заплітати, Татарка фарбує їх у руду фарбу.

  Старі сиві жінки мають якусь особливу пристрасть до цієї моди і вважають обов'язковою умовою фарбувати волосся в яскравий колір лисячого меxa. Для цього вони використовують будь рослинний порошок, привозили з Пepcіі. Якщо судити по його виду, він робиться з кореня якогось рослини.

  Залишається згадати про релігійне звичаї, за яким все Татари, чоловіки і жінки, старі і молоді, кожен носить при собі свою молитву, як рятівний талісман. Ці молитви купуються у духовенства. Їх пишуть на трикутної папірцем кіновар'ю, ховають в шкіряні сумочки такої ж форми, як папір, і носять сумочку на спині; папірець буває або зовсім зашита в сумці, або сумка тільки застібається гудзичком. Молоді дівчата зашивають свої молитви в трехугольная шматочок шкіри і заплітають їх у свої кіски; іноді дівчина носить не одну, а кілька кісок.

  Ханський палац у Бахчисараї, кімната нареченої, з сайту guzheng.livejournal.com

  далі буде

  (1) Погляд з 1856 р .: Густав Радде. "Кримські татари"

  (2) Цивільні звичаї кримських татар

  (3) Відмінні риси в характері кримських татар

  (4) Пристрій татарських жител. домашнє начиння

  Публікується за виданням: Густав Радде. Кримські татари // Вісник імператорського Російського географічного товариства: 1856 рік, кн. VI, сс.290-330; 1857 рік, кн. I, сс.47-64. Передмова і археографічна підготовка тексту - Гульнара Бекірова (сайт http://www.kirimtatar.com ). Наша публікація - з її люб'язної згоди

  Новости
  Аренда и заказ автобусов на 50 мест для корпоративов в Москве
  Компания «Автобус1» предлагает автобусы для корпоратива на 50 мест для доставки сотрудников вашей компании на корпоративное мероприятие и обратно. Не секрет, что на корпоративную вечеринку никто не желает

  Взрослые конкурсы на корпоратив на Новый год
  Каждый сотрудник должен иметь в запасе конкурсы на корпоратив, Новый год тогда станет незабываемым. Однако при выборе очередной забавы нужно учесть, что гости будут «под шафе», поэтому не стоит давать

  Эксклюзивные подарочные наборы с чаем и кофе, кофейные и чайные наборы для партнеров, корпоративные подарки с чаем и кофе
  Эксклюзивные подарки, которые покажут ваш отличный вкус! Если вам, по какому-либо поводу, нужно вручить подарок руководителю , коллеге, занимающему высокую должность, уважаемой личности или просто человеку

  Идеи подарков сотрудникам компании
  Полезные советы про то, какие идеи подарков сотрудникам компании будут самые удачные Во многих организациях принято поздравлять сотрудников и делать подарки на день рождения компании, профессиональные

  Художники шаржисты на корпоратив, свадьбу
  Нижегородская арт-студия "Ножки-ладошки" является ведущей художественной студией и специализируется на работе художников шаржистов-портретистов на свадьбах и различных мероприятиях, а так же на изготовлении

  Новый год - Бразильское танцевальное шоу. - Бразильское шоу танцевальное Brazil Carnival Show
    Новогодняя ночь по-бразильски       Как Вам идея встретить Новый год в ритме горячих бразильских танцев? Энергичный Дед Мороз и зажигательные Снегурочки из этой удивительной жаркой страны подарят

  Несколько советов о том, что надеть на корпоратив в офис
  А А А Наиболее часто задаваемый вопрос: «Что мне надеть на праздник?». Собираетесь ли вы посетить вечеринку на своей работе или вас пригласили на корпоратив к мужу, жениху или приятелю,

  Павел Воля, снежок
  Узнать стоимость выступления артиста на Вашем мероприятии вы можете позвонив по телефонам в Москве +7 (495) 363-76-42, + 7 (495) 351-69-21, + 7 (910) 422-26-28 или отправьте заявку с нашего сайта. Администратор

  Вечеринка Алиса в Стране чудес
  В последнее время все более популярными становятся тематические вечеринки. Их участники не просто собираются вместе и веселятся, но и играют определенные роли. Такие вечеринки во многом напоминают бал-маскарад,

  Певцы и певицы на праздник, свадьбу и мероприятие
  Певцы и певицы на праздник — это отличное решение, если ваш клиент стремится к живому яркому торжеству, которое надолго запомнится гостям. Прекрасный вокал и яркая музыка, камерный зал, заполненный только