Выполняется запрос
Сеть супермаркетов «Лелека» и «Семейный»
 • Сценарий
 • Корпоратив
 • Новый год
 • Новости
 •  

  Хто і навіщо насправді придумав гранований стакан?

  11 вересня своє день народження відзначає знаменитий гранований стакан. Образ цієї міцної і зручної тари, її гранована форма і широкий ободок вже давно стали для росіян чимось рідним і звичним. У радянські роки такі склянки були всюди: в їдальнях, ресторанах, кафе; з них пили чай на кожній радянській кухні, вони несли справну службу в автоматах з газованою водою, в вагонах поїздів і були невід'ємною частиною будь-якого застілля.

  Але історія гранчака овіяна масою легенд і домислів. Згідно з найбільш поширеною версією, придумала його відомий радянський скульптор Віра Мухіна - та сама авторка монумента «Робітник і колгоспниця».

  Однак багато істориків стверджують, що перший стакан з незвичайною огранюванням з'явився ще в епоху Петра Першого. Існує легенда про те, що такий стакан імператору подарував володимирський скловар Юхим Смолін. Цар нібито високо оцінив виріб, побачивши, що під час качки на кораблі користуватися таким виробом дуже зручно: навіть впавши зі столу, чудо-склянка не бився.

  Цар нібито високо оцінив виріб, побачивши, що під час качки на кораблі користуватися таким виробом дуже зручно: навіть впавши зі столу, чудо-склянка не бився

  Щоб розвіяти міфи навколо гранчака, «Історія.РФ» звернулася до його історичній батьківщині: перший стакан такого типу був випущений 11 вересня 1943 року на скляному заводі міста Гусь-Хрустальний. Секрети виробництва нам видала хранитель колекції скла Музею кришталю ім. Мальцових Алла Чаканова.

  - Алла Віталіївна, так хто ж все-таки придумав гранований стакан - Мухіна або склодуви часів Петра Великого ?

  - Склянки як форма посуду в петровську епоху, звичайно, були. Але потрібно просто розуміти, що ми маємо на увазі під словами «гранований стакан». Це стакан, вироблений методом пресування, у нього форма у вигляді граней і широкий ободок. Раніше грануванням називалося надання цієї спеціальної форми стопах - огранювання. Коли виник радянський стакан, його стали називати граненим, але це не зовсім правильно.

  Коли виник радянський стакан, його стали називати граненим, але це не зовсім правильно

  - Які ж склянки існували за часів Петра I? Чим вони відрізнялися від радянських?

  - За Петра склянки гранували вручну. Могли просто видувати, могли потім огранувати. Але той стакан, день народження якого відзначають 11 вересня, - це гранований стакан радянського часу. Він навіть не видувався - його межі з'являлися пресованим способом, тобто відразу ж.

  - Яка роль Віри Мухіної в історії появи цих популярних склянок?

  - Тому, що Мухіна була причетна до появи саме цієї, радянської форми склянки, навіть є документальні підтвердження. Вони зберігаються в музеї Віри Гнатівна Мухіної в Феодосії. Кілька років тому я зв'язувалася з директором цього музею, Сергієм Онищенком, і він мені прислав довідку, що у них дійсно є спогади художника Успенського, який був в робочій групі, якою керувала Віра Гнатівна. Як художник виробництва, вона стояла біля витоків створення Ленінградського заводу художнього скла і виконувала завдання уряду.

  - Що це було за завдання?

  - Їм було доручено розробити ескізи посуду радянського часу, яка могла б використовуватися в закладах громадського харчування. У той час вже з'являлися і посудомийні машини, і стакани, як правило, билися, а їх потрібно було багато. Фахівцям було дано завдання розробити такий стакан, який би був міцний, красивий, зручний в експлуатації, легко мився. Успенський у своїх спогадах пише, що було розроблено дуже багато зразків різної посуду, в тому числі і гранований стакан, який потім стали виготовляти на Гусевском кришталевому заводі.

  - Але як ваш завод став «батьківщиною» знаменитих склянок, якщо сама Мухіна працювала в Ленінграді?

  - Тут було виробництво з давніми традиціями і добре оснащене. Тут були досвідчені майстри, в тому числі технічна база для випуску спочатку контрольного кількості склянок, а потім вже налагодили випуск цих виробів на Гусевском кришталевому заводі. Ленінградський завод в той час - це був маленький цех: там працювали тільки художники і випускали якісь ексклюзивні вироби.

  - Де гранований стакан був поширений перш за все?

  - Гранований стакан використовували в закладах громадського харчування - в їдальнях, в кафе. Його широкий ободок дозволяв добре мити склянку в посудомийних машинах. Пам'ятайте автомати з газованою водою? Стакан [після використання] перевертали, натискали на денце, і завдяки цьому широкому обідку дуже добре мився краєчок. До того ж склянки були дуже міцні, тому що застосовувався випал. Ці межі працювали як ребра жорсткості, і скло ставало міцнішим.

  - Грановані склянки широко використовувалися на залізниці. Це правда, що стакан був зроблений ще й таким чином, щоб його складно було розбити під час тряски в поїзді або качки на кораблі?

  - Дійсно, якщо гранований стакан впаде при хитавиці на якомусь кораблі, він, завдяки своїм гранях, не зможе далеко покотитись і розбитися. Він не тільки міцніший, але і більш зручний: впаде і буде тут же лежати, під столом. У поїздах далекого прямування ще розносять чай в таких склянках, і навіть з підстаканниками. У нас на дослідному заводі досі такі склянки випускають на замовлення, вони користуються попитом! І на їх денці варто логотип досвідченого склозаводу - кришталевий гусак.

  - Цікаво, що вираз «зметикувати на трьох» з'явилося саме завдяки цим склянках. Якщо налити в стакан горілку до скляного обідка, то вийде 167 грамів - рівно третина півлітрової пляшки. Таким чином можна поділити горілку «по совісті». Але чому в якийсь момент гранований стакан стали асоціювати саме з горілкою, з пияцтвом? Його «світлий» радянський образ виявився принижений ...

  - Так, є така версія. Це просто був найдешевший і найпоширеніший вид посуду. Те, що було під рукою, то і використовували, в тому числі і для цього. Знаєте, в головній кулінарній книзі радянського часу, «Книзі про смачну і здорову їжу», всі рецепти вказували не в грамах, а в склянках! У гранований стакан вміщувалося 200 мілілітрів молока або іншої рідини (а якщо до лінії обідка, то 250), 230 грамів цукрового піску, 320 грамів солі, 160 грамів борошна - там так і було зазначено. Все було в стаканах, а не грамах, тому було зручно, всюди цей стакан використовували.

  Все було в стаканах, а не грамах, тому було зручно, всюди цей стакан використовували

  - Я читала, що в 80-і роки гранчаки почали масово вибухати. Це правда?

  - Так як ця тема вже давно піднімається, тут були різні питання, і це питання теж виникав. У нас в Гусь-Хрустальний є такий фахівець - Юрій Абрамович Гулоян, він головний спеціаліст Науково-дослідного інституту скла. Він нам сказав, що в 70-і роки на заводі стали використовувати французькі лінії, на яких склянки потім відпалювали - як би гартувалися. Це для того, щоб зняти залишкову напругу в склі, будь-який виріб зі скла проходить отжиг. Загартування - це те ж саме, тільки температурний режим трохи інший. І ось на цих французьких лініях склянки вибухали - не витримували температури. А ті, що витримували загартування, служили недовго і розсипалися на осколки при невеликому ударі. Від цих ліній незабаром відмовилися і стали гартувати склянки на вітчизняних машинах.

  - Існує історія про те, що спочатку у таких склянок було 16 граней - по числу радянських республік, а ободок як би символізував їх об'єднання всередині однієї держави.

  - Дійсно, це одна з версій. Склянки були з різною кількістю граней - по-моєму, від 8 до 20. Були і з 16 гранями - якраз 16 союзних республік входило до складу Союзу в 1952 році. Це одна з версій, красива легенда ...

  Чим вони відрізнялися від радянських?
  Яка роль Віри Мухіної в історії появи цих популярних склянок?
  Що це було за завдання?
  Але як ваш завод став «батьківщиною» знаменитих склянок, якщо сама Мухіна працювала в Ленінграді?
  Де гранований стакан був поширений перш за все?
  Пам'ятайте автомати з газованою водою?
  Це правда, що стакан був зроблений ще й таким чином, щоб його складно було розбити під час тряски в поїзді або качки на кораблі?
  Але чому в якийсь момент гранований стакан стали асоціювати саме з горілкою, з пияцтвом?
  Це правда?
  Новости
  Аренда и заказ автобусов на 50 мест для корпоративов в Москве
  Компания «Автобус1» предлагает автобусы для корпоратива на 50 мест для доставки сотрудников вашей компании на корпоративное мероприятие и обратно. Не секрет, что на корпоративную вечеринку никто не желает

  Взрослые конкурсы на корпоратив на Новый год
  Каждый сотрудник должен иметь в запасе конкурсы на корпоратив, Новый год тогда станет незабываемым. Однако при выборе очередной забавы нужно учесть, что гости будут «под шафе», поэтому не стоит давать

  Эксклюзивные подарочные наборы с чаем и кофе, кофейные и чайные наборы для партнеров, корпоративные подарки с чаем и кофе
  Эксклюзивные подарки, которые покажут ваш отличный вкус! Если вам, по какому-либо поводу, нужно вручить подарок руководителю , коллеге, занимающему высокую должность, уважаемой личности или просто человеку

  Идеи подарков сотрудникам компании
  Полезные советы про то, какие идеи подарков сотрудникам компании будут самые удачные Во многих организациях принято поздравлять сотрудников и делать подарки на день рождения компании, профессиональные

  Художники шаржисты на корпоратив, свадьбу
  Нижегородская арт-студия "Ножки-ладошки" является ведущей художественной студией и специализируется на работе художников шаржистов-портретистов на свадьбах и различных мероприятиях, а так же на изготовлении

  Новый год - Бразильское танцевальное шоу. - Бразильское шоу танцевальное Brazil Carnival Show
    Новогодняя ночь по-бразильски       Как Вам идея встретить Новый год в ритме горячих бразильских танцев? Энергичный Дед Мороз и зажигательные Снегурочки из этой удивительной жаркой страны подарят

  Несколько советов о том, что надеть на корпоратив в офис
  А А А Наиболее часто задаваемый вопрос: «Что мне надеть на праздник?». Собираетесь ли вы посетить вечеринку на своей работе или вас пригласили на корпоратив к мужу, жениху или приятелю,

  Павел Воля, снежок
  Узнать стоимость выступления артиста на Вашем мероприятии вы можете позвонив по телефонам в Москве +7 (495) 363-76-42, + 7 (495) 351-69-21, + 7 (910) 422-26-28 или отправьте заявку с нашего сайта. Администратор

  Вечеринка Алиса в Стране чудес
  В последнее время все более популярными становятся тематические вечеринки. Их участники не просто собираются вместе и веселятся, но и играют определенные роли. Такие вечеринки во многом напоминают бал-маскарад,

  Певцы и певицы на праздник, свадьбу и мероприятие
  Певцы и певицы на праздник — это отличное решение, если ваш клиент стремится к живому яркому торжеству, которое надолго запомнится гостям. Прекрасный вокал и яркая музыка, камерный зал, заполненный только