Выполняется запрос
Сеть супермаркетов «Лелека» и «Семейный»
 • Сценарий
 • Корпоратив
 • Новый год
 • Новости
 •  

  Ботулотоксин В КОСМЕТОЛОГІЇ - ЯД АБО ЛІКИ? | Наука і життя

  1. Ботулотоксин В КОСМЕТОЛОГІЇ - ЯД АБО ЛІКИ?
  2. Ботулотоксин В КОСМЕТОЛОГІЇ - ЯД АБО ЛІКИ?
  3. Ботулотоксин В КОСМЕТОЛОГІЇ - ЯД АБО ЛІКИ?
  4. Ботулотоксин В КОСМЕТОЛОГІЇ - ЯД АБО ЛІКИ?
  5. Ботулотоксин В КОСМЕТОЛОГІЇ - ЯД АБО ЛІКИ?

  Ботулотоксин В КОСМЕТОЛОГІЇ - ЯД АБО ЛІКИ?

  Препарати ботулінічного токсину (головним чином, ботокс) в останні роки набули популярності як засіб для розгладження мімічних зморшок, тобто зморшок, викликаних надмірною активністю підшкірної мускулатури. Наприклад, в 2006 році в США було вироблено 11,5 мільйона процедур ін'єкцій ботокса. Реклама стверджує, що розгладження зморшок за допомогою цієї отрути - швидка, безпечна процедура з низьким ризиком побічних ефектів. Іноді автори рекламних статей заходять так далеко, що представляють ботокс як якусь нетоксичну форму ботулінічного токсину, що не має нічого спільного зі смертельною отрутою. Однак з недавнього часу стали з'являтися повідомлення про випадки серйозних побічних ефектів і про летальні випадки, пов'язаних із застосуванням цього препарату. Так чи небезпечний ботокс і що взагалі ми про неї знаємо?

  Наука і життя // Ілюстрації

  Скорочення м'язів викликає нейромедіатор ацетилхолін, молекули якого знаходяться всередині синаптичних пухирців.

  <

  >

  приручених отрута

  У 70-х роках минулого століття американський офтальмолог Алан Скотт став відчувати на своїх пацієнтах, що страждають блефароспазмом (мимовільним зажмуріваніе очей), незвичайне ліки, виготовлені на основі ботулотоксину, найпотужнішого природного отрути, який викликає смертельну форму харчового отруєння - ботулізм.

  Вперше симптоми ботулізму були описані в XIX столітті. Головна особливість цього захворювання - прогресуючий параліч, який в більшості випадків призводить до смерті в результаті зупинки дихання. Так як в минулому отруєння частіше відбувалося при споживанні ковбас, заражених бактерією, що виробляє цей токсин, його так і назвали, ботулінічний токсин, тобто ковбасний отрута (botulus в перекладі з латині означає «ковбаса»), а саме отруєння - ботулізм.

  Хоча ботулотоксин, безумовно, небезпечний, в ідеях Скотта не було нічого несподіваного, так як ще в 1950-х роках вчені встановили, що очищений і сильно розбавлений токсин можна, хоча і з великою обережністю, використовувати в медичних цілях для розслаблення спазмів м'язів. Незабаром, бачачи високий відсоток лікування, наприклад Скотта пішли й інші лікарі, поступово розширюючи сфери застосування токсину. Зокрема, ботулотоксин стали застосовувати для лікування косоокості та геміспазм (спазму однієї половини обличчя). Вже тоді деякі лікарі, які лікували пацієнтів ботулотоксином, помітили цікавий побічний ефект. В областях ін'єкцій на обличчі відбувалося чудове зникнення зморшок, наприклад міжбрівних складок на лобі або складок в кутах рота. Пацієнт, таким чином, не тільки позбавлявся від надокучливого спазму, а й знаходив моложаве, розслаблене і привітне обличчя. Незабаром в приймальні покої лікарів-невропатологів потягнувся тонкий струмочок незвичайних пацієнтів - забезпечених дам у віці за 50, які були готові ризикувати всім заради того, щоб хоча б на час стати молодше.

  Існує кілька типів ботулінічного токсину, які розрізняються за імунологічними і хімічними властивостями. Першим комерційним препаратом, що містить ботулінічний токсин, був ботокс. Виробники препарату вибрали ботулотоксин типу А (всі типи токсину позначають латинськими буквами), який довгий час залишався єдиним типом ботулотоксину, що застосовуються в медицині. Нещодавно з'явилися препарати, що містять токсин типу В. Інші типи токсину в медицині не застосовуються.

  У 1989 році FDA (американське Управління з харчових продуктів і ліків) офіційно схвалило застосування ботокса для лікування ряду захворювань, пов'язаних з мимовільними скороченнями м'язів. І хоча зморшки в списку показань до застосування даного препарату ще не значилися, все більше лікарів стали застосовувати ці ліки, як кажуть в Америці, «off label», тобто не за прямим призначенням.

  Лише в 2002 році FDA нарешті схвалило застосування ботокса (Botox Cosmetic) в косметичних цілях - для усунення мімічних зморшок на лобі і навколо очей. З цього моменту почалося тріумфальне сходження ботокса на вершину успіху. Дійшло до того, що в США ця процедура стала настільки популярною, що її пропонують мало не на кожному кроці - в косметичних салонах і навіть в спортивних клубах. У Європі та Росії поряд з ботоксом застосовують препарат диспорт (Dysport).

  Такі різні зморшки

  Поговоримо тепер про те, звідки беруться зморшки і чому вони зникають після ін'єкцій токсину ботулізму.

  Зморшки, які так засмучують жінок, не тільки виглядають по-різному, але мають різні причини виникнення. Істинно вікові зморшки виникають через зміни, що відбуваються в самій шкірі. Все, що ви чули про руйнування колагену і про накопичення пошкоджень під впливом УФ-випромінювання та інших шкідливих чинників, відноситься до цього типу зморшок. Але є й інші зморшки, які є просто складками шкіри, що утворюються на місці звичного спазму підшкірних м'язів. При скороченні м'яз коротшає і зморщує шкіру, а при розслабленні повертається у вихідне положення і «тягне» її за собою назад. У молодих жінок шкіра еластична, вона швидко реагує на такі рухи м'язів і відновлюється, але з віком подібні вправи даються їй вже важче.

  Такі зморшки зазвичай утворюються там, де найактивніше «працює» наша міміка - навколо очей, на переніссі, на лобі. Тому їх називають мімічними зморшками. Якщо змусити м'яз повністю розслабитися, то зморшка як за помахом чарівної палички розгладжується. Ефект, як правило, зберігається 3-4 місяці, після чого активність м'язів відновлюється і складка повертається на колишнє місце. Тому ін'єкції ботокса або диспорта потрібен час від часу повторювати. Іноді, за не цілком ясним причин, ефект від ін'єкцій тримається зовсім небагато - не більше 6 тижнів.

  Як діє ботулотоксин

  Ботулотоксин - це білок, який здатний порушувати передачу імпульсу з нервового закінчення на м'яз, викликаючи тим самим параліч м'язи. При нормальній передачі імпульсу в області з'єднання нервового закінчення з м'язом (синапсу) відбувається вивільнення нейромедіатора ацетилхоліну, який викликає скорочення м'яза. Це досить складний процес. Спочатку бульбашки, що містять ацетилхолін, підходять до мембрани (зовнішній оболонці) нервового закінчення. Щоб ацетилхолін вивільнився, бульбашки повинні злитися з мембраною, що неможливо без спеціального «комплексу злиття», що складається з декількох білків (SNARE-комплекс). Ботулінічний токсин проходить через мембрану нервового закінчення всередину, а потім «відрізає» від комплексу злиття певні білки. У кожного типу токсину ботулізму є своя улюблена мішень. Наприклад, ботулінічний токсин типу А, який входить до складу ботокса, атакує білок SNAP-25. Без повноцінного SNARE бульбашки з ацетилхоліном вже не можуть злитися з мембраною і залишаються всередині нервового закінчення. У підсумку, незважаючи на те що нервове волокно продовжує посилати команди, скорочення м'язи вже не відбувається.

  І все-таки це отрута

  Дози ботулотоксину, що вводяться під час косметичних процедур, дуже малі (в кілька разів менше застосовуються в медицині і в сотні разів менше летальної дози). Все, на що вистачає цієї кількості токсину, - розслабити м'язи, що лежать поблизу місця ін'єкції. І все ж сам факт, що в шкіру вколюють смертельну отруту, не може не турбувати. А якщо токсин якимось чином пошириться далі, ніж йому належить? Чи може він викликати якісь серйозні побічні ефекти?

  За даними FDA, за період з 1989 по 2003 рік ін'єкції ботокса привели до смерті пацієнтів в 28 випадках. У 2008 році FDA випустило застереження, що застосування ботоксу може викликати порушення дихання та інші серйозні проблеми зі здоров'ям. Щоб трохи заспокоїти клієнтів косметичних салонів, відзначимо - в переважній більшості випадків описані побічні ефекти виникали при медичному застосуванні ботокса, головним чином при лікуванні спастичного паралічу у дітей до 16 років. FDA відзначає, що в США застосування ботоксу проти дитячого спастичного паралічу проводиться «off label», тобто неофіційно, а отже, лікар підбирає дози на свій страх і ризик, виходячи з опублікованих даних, свого досвіду і досвіду колег. На відміну від косметичних процедур при лікуванні спастичного паралічу потрібні значні дози, так як необхідно усунути спазм в великих м'язах. Проте через те, що мова йде все-таки про смертельні випадки, FDA початок розслідування всіх препаратів ботулінічного токсину, які застосовуються в США.

  І все ж ризик захворіти на ботулізм, а тим більше померти після косметичної ін'єкції ботокса нікчемний. Однак ботулінічний токсин дійсно може поширитися за межі ін'єкції і викликати ряд неприємностей. Справа в тому, що токсин не запрограмований на боротьбу зі зморшками, а просто сліпо вражає всі м'язи, до яких може «дотягнутися». Якщо отрута просочується туди, куди його не планували вводити, ефект може виявитися трагікомічним. Наприклад, після ін'єкції, зробленої в область брів, отрута може потрапити в м'язи верхньої повіки, яке на найближчі 2-3 місяці залишиться напівприкритими - очей не можна буде ні відкрити, ні закрити повністю. Це призведе до сухості очі, сльозотеча і загальним дискомфорту. Іншим ускладненням є опущення куточка губ, що приводить до ефекту «грецької трагічної маски» і слинотеча. Можливі також асиметрія особи з-за нерівномірного розслаблення м'язів на правій і лівій стороні (крива посмішка), труднощі з ковтанням і хриплость голосу (частковий параліч м'язів гортані).

  Всі ці побічні ефекти перераховані в анотації до препарату, де також дані рекомендації по їх запобіганню. Зокрема, препарат рекомендують вводити поступово, невеликими дозами, спостерігаючи за реакцією. Пацієнту пояснюють, що місце ін'єкцій не можна розчісувати, щоб не розігнати токсин по навколишніх тканин. Однак іноді виникають і несподівані побічні ефекти. Наприклад, у невеликої частини пацієнтів після ін'єкцій ботулотоксину виникають сильні головні болі, що нагадують мігрень. А іноді буває і навпаки - головні болі, що мучили людини роками, після таких ін'єкцій раптом чудесним чином проходять. Одна з пацієнток (випадок описаний в медичному журналі) після процедури з ботоксом придбала стійкий металевий присмак у роті, який «радував» її рівно стільки, скільки і розгладити зморшки. Механізм цих побічних ефектів поки невідомий, а значить, подальші дослідження ще можуть піднести сюрпризи.

  ***

  Бажання людей у ​​що б то не стало омолодитися і покращати і їх готовність платити за це великі гроші привели до того, що в сучасній косметології нерідко застосовуються вельми ризиковані методи. Добре відомо, що такі процедури, як ліпосакція (хірургічне видалення зайвого жиру), феноловий пілінг і мезотерапія можуть закінчитися для пацієнта плачевно, а в дуже рідкісних випадках навіть призвести до летального результату (при ліпосакції іноді виникає сильна кровотеча, фенол надає токсичну дію на серце , а після ін'єкцій мезотерапії в одиничних випадках розвивається важко виліковна «поїдає тіло» інфекція сполучної тканини).

  На цьому тлі використання смертельної отрути для розгладження зморшок не виглядає чимось незвичайним. Більшість фахівців вважають, що при правильному виборі дози і методу введення препарату, а також при дотриманні пацієнтом всіх рекомендацій фахівця ризик побічних ефектів невеликий. І все-таки, той факт, що ботулінічний токсин є отрутою, який легко проникає в нервову тканину і вибірково вражає молекулярні структури, відповідальні за передачу нервового імпульсу, змушує ставитися до цього препарату з великою обережністю. І варто задуматися, чи розумно піддавати свої нерви (а можливо, і мозкові клітини) атаці ковбасного отрути тільки заради того, щоб на 3-4 місяці стерти з обличчя мімічні зморшки - сліди роздумів і посмішок?

  Ботулотоксин В КОСМЕТОЛОГІЇ - ЯД АБО ЛІКИ?

  Препарати ботулінічного токсину (головним чином, ботокс) в останні роки набули популярності як засіб для розгладження мімічних зморшок, тобто зморшок, викликаних надмірною активністю підшкірної мускулатури. Наприклад, в 2006 році в США було вироблено 11,5 мільйона процедур ін'єкцій ботокса. Реклама стверджує, що розгладження зморшок за допомогою цієї отрути - швидка, безпечна процедура з низьким ризиком побічних ефектів. Іноді автори рекламних статей заходять так далеко, що представляють ботокс як якусь нетоксичну форму ботулінічного токсину, що не має нічого спільного зі смертельною отрутою. Однак з недавнього часу стали з'являтися повідомлення про випадки серйозних побічних ефектів і про летальні випадки, пов'язаних із застосуванням цього препарату. Так чи небезпечний ботокс і що взагалі ми про неї знаємо?

  Наука і життя // Ілюстрації

  Скорочення м'язів викликає нейромедіатор ацетилхолін, молекули якого знаходяться всередині синаптичних пухирців.

  <

  >

  приручених отрута

  У 70-х роках минулого століття американський офтальмолог Алан Скотт став відчувати на своїх пацієнтах, що страждають блефароспазмом (мимовільним зажмуріваніе очей), незвичайне ліки, виготовлені на основі ботулотоксину, найпотужнішого природного отрути, який викликає смертельну форму харчового отруєння - ботулізм.

  Вперше симптоми ботулізму були описані в XIX столітті. Головна особливість цього захворювання - прогресуючий параліч, який в більшості випадків призводить до смерті в результаті зупинки дихання. Так як в минулому отруєння частіше відбувалося при споживанні ковбас, заражених бактерією, що виробляє цей токсин, його так і назвали, ботулінічний токсин, тобто ковбасний отрута (botulus в перекладі з латині означає «ковбаса»), а саме отруєння - ботулізм.

  Хоча ботулотоксин, безумовно, небезпечний, в ідеях Скотта не було нічого несподіваного, так як ще в 1950-х роках вчені встановили, що очищений і сильно розбавлений токсин можна, хоча і з великою обережністю, використовувати в медичних цілях для розслаблення спазмів м'язів. Незабаром, бачачи високий відсоток лікування, наприклад Скотта пішли й інші лікарі, поступово розширюючи сфери застосування токсину. Зокрема, ботулотоксин стали застосовувати для лікування косоокості та геміспазм (спазму однієї половини обличчя). Вже тоді деякі лікарі, які лікували пацієнтів ботулотоксином, помітили цікавий побічний ефект. В областях ін'єкцій на обличчі відбувалося чудове зникнення зморшок, наприклад міжбрівних складок на лобі або складок в кутах рота. Пацієнт, таким чином, не тільки позбавлявся від надокучливого спазму, а й знаходив моложаве, розслаблене і привітне обличчя. Незабаром в приймальні покої лікарів-невропатологів потягнувся тонкий струмочок незвичайних пацієнтів - забезпечених дам у віці за 50, які були готові ризикувати всім заради того, щоб хоча б на час стати молодше.

  Існує кілька типів ботулінічного токсину, які розрізняються за імунологічними і хімічними властивостями. Першим комерційним препаратом, що містить ботулінічний токсин, був ботокс. Виробники препарату вибрали ботулотоксин типу А (всі типи токсину позначають латинськими буквами), який довгий час залишався єдиним типом ботулотоксину, що застосовуються в медицині. Нещодавно з'явилися препарати, що містять токсин типу В. Інші типи токсину в медицині не застосовуються.

  У 1989 році FDA (американське Управління з харчових продуктів і ліків) офіційно схвалило застосування ботокса для лікування ряду захворювань, пов'язаних з мимовільними скороченнями м'язів. І хоча зморшки в списку показань до застосування даного препарату ще не значилися, все більше лікарів стали застосовувати ці ліки, як кажуть в Америці, «off label», тобто не за прямим призначенням.

  Лише в 2002 році FDA нарешті схвалило застосування ботокса (Botox Cosmetic) в косметичних цілях - для усунення мімічних зморшок на лобі і навколо очей. З цього моменту почалося тріумфальне сходження ботокса на вершину успіху. Дійшло до того, що в США ця процедура стала настільки популярною, що її пропонують мало не на кожному кроці - в косметичних салонах і навіть в спортивних клубах. У Європі та Росії поряд з ботоксом застосовують препарат диспорт (Dysport).

  Такі різні зморшки

  Поговоримо тепер про те, звідки беруться зморшки і чому вони зникають після ін'єкцій токсину ботулізму.

  Зморшки, які так засмучують жінок, не тільки виглядають по-різному, але мають різні причини виникнення. Істинно вікові зморшки виникають через зміни, що відбуваються в самій шкірі. Все, що ви чули про руйнування колагену і про накопичення пошкоджень під впливом УФ-випромінювання та інших шкідливих чинників, відноситься до цього типу зморшок. Але є й інші зморшки, які є просто складками шкіри, що утворюються на місці звичного спазму підшкірних м'язів. При скороченні м'яз коротшає і зморщує шкіру, а при розслабленні повертається у вихідне положення і «тягне» її за собою назад. У молодих жінок шкіра еластична, вона швидко реагує на такі рухи м'язів і відновлюється, але з віком подібні вправи даються їй вже важче.

  Такі зморшки зазвичай утворюються там, де найактивніше «працює» наша міміка - навколо очей, на переніссі, на лобі. Тому їх називають мімічними зморшками. Якщо змусити м'яз повністю розслабитися, то зморшка як за помахом чарівної палички розгладжується. Ефект, як правило, зберігається 3-4 місяці, після чого активність м'язів відновлюється і складка повертається на колишнє місце. Тому ін'єкції ботокса або диспорта потрібен час від часу повторювати. Іноді, за не цілком ясним причин, ефект від ін'єкцій тримається зовсім небагато - не більше 6 тижнів.

  Як діє ботулотоксин

  Ботулотоксин - це білок, який здатний порушувати передачу імпульсу з нервового закінчення на м'яз, викликаючи тим самим параліч м'язи. При нормальній передачі імпульсу в області з'єднання нервового закінчення з м'язом (синапсу) відбувається вивільнення нейромедіатора ацетилхоліну, який викликає скорочення м'яза. Це досить складний процес. Спочатку бульбашки, що містять ацетилхолін, підходять до мембрани (зовнішній оболонці) нервового закінчення. Щоб ацетилхолін вивільнився, бульбашки повинні злитися з мембраною, що неможливо без спеціального «комплексу злиття», що складається з декількох білків (SNARE-комплекс). Ботулінічний токсин проходить через мембрану нервового закінчення всередину, а потім «відрізає» від комплексу злиття певні білки. У кожного типу токсину ботулізму є своя улюблена мішень. Наприклад, ботулінічний токсин типу А, який входить до складу ботокса, атакує білок SNAP-25. Без повноцінного SNARE бульбашки з ацетилхоліном вже не можуть злитися з мембраною і залишаються всередині нервового закінчення. У підсумку, незважаючи на те що нервове волокно продовжує посилати команди, скорочення м'язи вже не відбувається.

  І все-таки це отрута

  Дози ботулотоксину, що вводяться під час косметичних процедур, дуже малі (в кілька разів менше застосовуються в медицині і в сотні разів менше летальної дози). Все, на що вистачає цієї кількості токсину, - розслабити м'язи, що лежать поблизу місця ін'єкції. І все ж сам факт, що в шкіру вколюють смертельну отруту, не може не турбувати. А якщо токсин якимось чином пошириться далі, ніж йому належить? Чи може він викликати якісь серйозні побічні ефекти?

  За даними FDA, за період з 1989 по 2003 рік ін'єкції ботокса привели до смерті пацієнтів в 28 випадках. У 2008 році FDA випустило застереження, що застосування ботоксу може викликати порушення дихання та інші серйозні проблеми зі здоров'ям. Щоб трохи заспокоїти клієнтів косметичних салонів, відзначимо - в переважній більшості випадків описані побічні ефекти виникали при медичному застосуванні ботокса, головним чином при лікуванні спастичного паралічу у дітей до 16 років. FDA відзначає, що в США застосування ботоксу проти дитячого спастичного паралічу проводиться «off label», тобто неофіційно, а отже, лікар підбирає дози на свій страх і ризик, виходячи з опублікованих даних, свого досвіду і досвіду колег. На відміну від косметичних процедур при лікуванні спастичного паралічу потрібні значні дози, так як необхідно усунути спазм в великих м'язах. Проте через те, що мова йде все-таки про смертельні випадки, FDA початок розслідування всіх препаратів ботулінічного токсину, які застосовуються в США.

  І все ж ризик захворіти на ботулізм, а тим більше померти після косметичної ін'єкції ботокса нікчемний. Однак ботулінічний токсин дійсно може поширитися за межі ін'єкції і викликати ряд неприємностей. Справа в тому, що токсин не запрограмований на боротьбу зі зморшками, а просто сліпо вражає всі м'язи, до яких може «дотягнутися». Якщо отрута просочується туди, куди його не планували вводити, ефект може виявитися трагікомічним. Наприклад, після ін'єкції, зробленої в область брів, отрута може потрапити в м'язи верхньої повіки, яке на найближчі 2-3 місяці залишиться напівприкритими - очей не можна буде ні відкрити, ні закрити повністю. Це призведе до сухості очі, сльозотеча і загальним дискомфорту. Іншим ускладненням є опущення куточка губ, що приводить до ефекту «грецької трагічної маски» і слинотеча. Можливі також асиметрія особи з-за нерівномірного розслаблення м'язів на правій і лівій стороні (крива посмішка), труднощі з ковтанням і хриплость голосу (частковий параліч м'язів гортані).

  Всі ці побічні ефекти перераховані в анотації до препарату, де також дані рекомендації по їх запобіганню. Зокрема, препарат рекомендують вводити поступово, невеликими дозами, спостерігаючи за реакцією. Пацієнту пояснюють, що місце ін'єкцій не можна розчісувати, щоб не розігнати токсин по навколишніх тканин. Однак іноді виникають і несподівані побічні ефекти. Наприклад, у невеликої частини пацієнтів після ін'єкцій ботулотоксину виникають сильні головні болі, що нагадують мігрень. А іноді буває і навпаки - головні болі, що мучили людини роками, після таких ін'єкцій раптом чудесним чином проходять. Одна з пацієнток (випадок описаний в медичному журналі) після процедури з ботоксом придбала стійкий металевий присмак у роті, який «радував» її рівно стільки, скільки і розгладити зморшки. Механізм цих побічних ефектів поки невідомий, а значить, подальші дослідження ще можуть піднести сюрпризи.

  ***

  Бажання людей у ​​що б то не стало омолодитися і покращати і їх готовність платити за це великі гроші привели до того, що в сучасній косметології нерідко застосовуються вельми ризиковані методи. Добре відомо, що такі процедури, як ліпосакція (хірургічне видалення зайвого жиру), феноловий пілінг і мезотерапія можуть закінчитися для пацієнта плачевно, а в дуже рідкісних випадках навіть призвести до летального результату (при ліпосакції іноді виникає сильна кровотеча, фенол надає токсичну дію на серце , а після ін'єкцій мезотерапії в одиничних випадках розвивається важко виліковна «поїдає тіло» інфекція сполучної тканини).

  На цьому тлі використання смертельної отрути для розгладження зморшок не виглядає чимось незвичайним. Більшість фахівців вважають, що при правильному виборі дози і методу введення препарату, а також при дотриманні пацієнтом всіх рекомендацій фахівця ризик побічних ефектів невеликий. І все-таки, той факт, що ботулінічний токсин є отрутою, який легко проникає в нервову тканину і вибірково вражає молекулярні структури, відповідальні за передачу нервового імпульсу, змушує ставитися до цього препарату з великою обережністю. І варто задуматися, чи розумно піддавати свої нерви (а можливо, і мозкові клітини) атаці ковбасного отрути тільки заради того, щоб на 3-4 місяці стерти з обличчя мімічні зморшки - сліди роздумів і посмішок?

  Ботулотоксин В КОСМЕТОЛОГІЇ - ЯД АБО ЛІКИ?

  Препарати ботулінічного токсину (головним чином, ботокс) в останні роки набули популярності як засіб для розгладження мімічних зморшок, тобто зморшок, викликаних надмірною активністю підшкірної мускулатури. Наприклад, в 2006 році в США було вироблено 11,5 мільйона процедур ін'єкцій ботокса. Реклама стверджує, що розгладження зморшок за допомогою цієї отрути - швидка, безпечна процедура з низьким ризиком побічних ефектів. Іноді автори рекламних статей заходять так далеко, що представляють ботокс як якусь нетоксичну форму ботулінічного токсину, що не має нічого спільного зі смертельною отрутою. Однак з недавнього часу стали з'являтися повідомлення про випадки серйозних побічних ефектів і про летальні випадки, пов'язаних із застосуванням цього препарату. Так чи небезпечний ботокс і що взагалі ми про неї знаємо?

  Наука і життя // Ілюстрації

  Скорочення м'язів викликає нейромедіатор ацетилхолін, молекули якого знаходяться всередині синаптичних пухирців.

  <

  >

  приручених отрута

  У 70-х роках минулого століття американський офтальмолог Алан Скотт став відчувати на своїх пацієнтах, що страждають блефароспазмом (мимовільним зажмуріваніе очей), незвичайне ліки, виготовлені на основі ботулотоксину, найпотужнішого природного отрути, який викликає смертельну форму харчового отруєння - ботулізм.

  Вперше симптоми ботулізму були описані в XIX столітті. Головна особливість цього захворювання - прогресуючий параліч, який в більшості випадків призводить до смерті в результаті зупинки дихання. Так як в минулому отруєння частіше відбувалося при споживанні ковбас, заражених бактерією, що виробляє цей токсин, його так і назвали, ботулінічний токсин, тобто ковбасний отрута (botulus в перекладі з латині означає «ковбаса»), а саме отруєння - ботулізм.

  Хоча ботулотоксин, безумовно, небезпечний, в ідеях Скотта не було нічого несподіваного, так як ще в 1950-х роках вчені встановили, що очищений і сильно розбавлений токсин можна, хоча і з великою обережністю, використовувати в медичних цілях для розслаблення спазмів м'язів. Незабаром, бачачи високий відсоток лікування, наприклад Скотта пішли й інші лікарі, поступово розширюючи сфери застосування токсину. Зокрема, ботулотоксин стали застосовувати для лікування косоокості та геміспазм (спазму однієї половини обличчя). Вже тоді деякі лікарі, які лікували пацієнтів ботулотоксином, помітили цікавий побічний ефект. В областях ін'єкцій на обличчі відбувалося чудове зникнення зморшок, наприклад міжбрівних складок на лобі або складок в кутах рота. Пацієнт, таким чином, не тільки позбавлявся від надокучливого спазму, а й знаходив моложаве, розслаблене і привітне обличчя. Незабаром в приймальні покої лікарів-невропатологів потягнувся тонкий струмочок незвичайних пацієнтів - забезпечених дам у віці за 50, які були готові ризикувати всім заради того, щоб хоча б на час стати молодше.

  Існує кілька типів ботулінічного токсину, які розрізняються за імунологічними і хімічними властивостями. Першим комерційним препаратом, що містить ботулінічний токсин, був ботокс. Виробники препарату вибрали ботулотоксин типу А (всі типи токсину позначають латинськими буквами), який довгий час залишався єдиним типом ботулотоксину, що застосовуються в медицині. Нещодавно з'явилися препарати, що містять токсин типу В. Інші типи токсину в медицині не застосовуються.

  У 1989 році FDA (американське Управління з харчових продуктів і ліків) офіційно схвалило застосування ботокса для лікування ряду захворювань, пов'язаних з мимовільними скороченнями м'язів. І хоча зморшки в списку показань до застосування даного препарату ще не значилися, все більше лікарів стали застосовувати ці ліки, як кажуть в Америці, «off label», тобто не за прямим призначенням.

  Лише в 2002 році FDA нарешті схвалило застосування ботокса (Botox Cosmetic) в косметичних цілях - для усунення мімічних зморшок на лобі і навколо очей. З цього моменту почалося тріумфальне сходження ботокса на вершину успіху. Дійшло до того, що в США ця процедура стала настільки популярною, що її пропонують мало не на кожному кроці - в косметичних салонах і навіть в спортивних клубах. У Європі та Росії поряд з ботоксом застосовують препарат диспорт (Dysport).

  Такі різні зморшки

  Поговоримо тепер про те, звідки беруться зморшки і чому вони зникають після ін'єкцій токсину ботулізму.

  Зморшки, які так засмучують жінок, не тільки виглядають по-різному, але мають різні причини виникнення. Істинно вікові зморшки виникають через зміни, що відбуваються в самій шкірі. Все, що ви чули про руйнування колагену і про накопичення пошкоджень під впливом УФ-випромінювання та інших шкідливих чинників, відноситься до цього типу зморшок. Але є й інші зморшки, які є просто складками шкіри, що утворюються на місці звичного спазму підшкірних м'язів. При скороченні м'яз коротшає і зморщує шкіру, а при розслабленні повертається у вихідне положення і «тягне» її за собою назад. У молодих жінок шкіра еластична, вона швидко реагує на такі рухи м'язів і відновлюється, але з віком подібні вправи даються їй вже важче.

  Такі зморшки зазвичай утворюються там, де найактивніше «працює» наша міміка - навколо очей, на переніссі, на лобі. Тому їх називають мімічними зморшками. Якщо змусити м'яз повністю розслабитися, то зморшка як за помахом чарівної палички розгладжується. Ефект, як правило, зберігається 3-4 місяці, після чого активність м'язів відновлюється і складка повертається на колишнє місце. Тому ін'єкції ботокса або диспорта потрібен час від часу повторювати. Іноді, за не цілком ясним причин, ефект від ін'єкцій тримається зовсім небагато - не більше 6 тижнів.

  Як діє ботулотоксин

  Ботулотоксин - це білок, який здатний порушувати передачу імпульсу з нервового закінчення на м'яз, викликаючи тим самим параліч м'язи. При нормальній передачі імпульсу в області з'єднання нервового закінчення з м'язом (синапсу) відбувається вивільнення нейромедіатора ацетилхоліну, який викликає скорочення м'яза. Це досить складний процес. Спочатку бульбашки, що містять ацетилхолін, підходять до мембрани (зовнішній оболонці) нервового закінчення. Щоб ацетилхолін вивільнився, бульбашки повинні злитися з мембраною, що неможливо без спеціального «комплексу злиття», що складається з декількох білків (SNARE-комплекс). Ботулінічний токсин проходить через мембрану нервового закінчення всередину, а потім «відрізає» від комплексу злиття певні білки. У кожного типу токсину ботулізму є своя улюблена мішень. Наприклад, ботулінічний токсин типу А, який входить до складу ботокса, атакує білок SNAP-25. Без повноцінного SNARE бульбашки з ацетилхоліном вже не можуть злитися з мембраною і залишаються всередині нервового закінчення. У підсумку, незважаючи на те що нервове волокно продовжує посилати команди, скорочення м'язи вже не відбувається.

  І все-таки це отрута

  Дози ботулотоксину, що вводяться під час косметичних процедур, дуже малі (в кілька разів менше застосовуються в медицині і в сотні разів менше летальної дози). Все, на що вистачає цієї кількості токсину, - розслабити м'язи, що лежать поблизу місця ін'єкції. І все ж сам факт, що в шкіру вколюють смертельну отруту, не може не турбувати. А якщо токсин якимось чином пошириться далі, ніж йому належить? Чи може він викликати якісь серйозні побічні ефекти?

  За даними FDA, за період з 1989 по 2003 рік ін'єкції ботокса привели до смерті пацієнтів в 28 випадках. У 2008 році FDA випустило застереження, що застосування ботоксу може викликати порушення дихання та інші серйозні проблеми зі здоров'ям. Щоб трохи заспокоїти клієнтів косметичних салонів, відзначимо - в переважній більшості випадків описані побічні ефекти виникали при медичному застосуванні ботокса, головним чином при лікуванні спастичного паралічу у дітей до 16 років. FDA відзначає, що в США застосування ботоксу проти дитячого спастичного паралічу проводиться «off label», тобто неофіційно, а отже, лікар підбирає дози на свій страх і ризик, виходячи з опублікованих даних, свого досвіду і досвіду колег. На відміну від косметичних процедур при лікуванні спастичного паралічу потрібні значні дози, так як необхідно усунути спазм в великих м'язах. Проте через те, що мова йде все-таки про смертельні випадки, FDA початок розслідування всіх препаратів ботулінічного токсину, які застосовуються в США.

  І все ж ризик захворіти на ботулізм, а тим більше померти після косметичної ін'єкції ботокса нікчемний. Однак ботулінічний токсин дійсно може поширитися за межі ін'єкції і викликати ряд неприємностей. Справа в тому, що токсин не запрограмований на боротьбу зі зморшками, а просто сліпо вражає всі м'язи, до яких може «дотягнутися». Якщо отрута просочується туди, куди його не планували вводити, ефект може виявитися трагікомічним. Наприклад, після ін'єкції, зробленої в область брів, отрута може потрапити в м'язи верхньої повіки, яке на найближчі 2-3 місяці залишиться напівприкритими - очей не можна буде ні відкрити, ні закрити повністю. Це призведе до сухості очі, сльозотеча і загальним дискомфорту. Іншим ускладненням є опущення куточка губ, що приводить до ефекту «грецької трагічної маски» і слинотеча. Можливі також асиметрія особи з-за нерівномірного розслаблення м'язів на правій і лівій стороні (крива посмішка), труднощі з ковтанням і хриплость голосу (частковий параліч м'язів гортані).

  Всі ці побічні ефекти перераховані в анотації до препарату, де також дані рекомендації по їх запобіганню. Зокрема, препарат рекомендують вводити поступово, невеликими дозами, спостерігаючи за реакцією. Пацієнту пояснюють, що місце ін'єкцій не можна розчісувати, щоб не розігнати токсин по навколишніх тканин. Однак іноді виникають і несподівані побічні ефекти. Наприклад, у невеликої частини пацієнтів після ін'єкцій ботулотоксину виникають сильні головні болі, що нагадують мігрень. А іноді буває і навпаки - головні болі, що мучили людини роками, після таких ін'єкцій раптом чудесним чином проходять. Одна з пацієнток (випадок описаний в медичному журналі) після процедури з ботоксом придбала стійкий металевий присмак у роті, який «радував» її рівно стільки, скільки і розгладити зморшки. Механізм цих побічних ефектів поки невідомий, а значить, подальші дослідження ще можуть піднести сюрпризи.

  ***

  Бажання людей у ​​що б то не стало омолодитися і покращати і їх готовність платити за це великі гроші привели до того, що в сучасній косметології нерідко застосовуються вельми ризиковані методи. Добре відомо, що такі процедури, як ліпосакція (хірургічне видалення зайвого жиру), феноловий пілінг і мезотерапія можуть закінчитися для пацієнта плачевно, а в дуже рідкісних випадках навіть призвести до летального результату (при ліпосакції іноді виникає сильна кровотеча, фенол надає токсичну дію на серце , а після ін'єкцій мезотерапії в одиничних випадках розвивається важко виліковна «поїдає тіло» інфекція сполучної тканини).

  На цьому тлі використання смертельної отрути для розгладження зморшок не виглядає чимось незвичайним. Більшість фахівців вважають, що при правильному виборі дози і методу введення препарату, а також при дотриманні пацієнтом всіх рекомендацій фахівця ризик побічних ефектів невеликий. І все-таки, той факт, що ботулінічний токсин є отрутою, який легко проникає в нервову тканину і вибірково вражає молекулярні структури, відповідальні за передачу нервового імпульсу, змушує ставитися до цього препарату з великою обережністю. І варто задуматися, чи розумно піддавати свої нерви (а можливо, і мозкові клітини) атаці ковбасного отрути тільки заради того, щоб на 3-4 місяці стерти з обличчя мімічні зморшки - сліди роздумів і посмішок?

  Ботулотоксин В КОСМЕТОЛОГІЇ - ЯД АБО ЛІКИ?

  Препарати ботулінічного токсину (головним чином, ботокс) в останні роки набули популярності як засіб для розгладження мімічних зморшок, тобто зморшок, викликаних надмірною активністю підшкірної мускулатури. Наприклад, в 2006 році в США було вироблено 11,5 мільйона процедур ін'єкцій ботокса. Реклама стверджує, що розгладження зморшок за допомогою цієї отрути - швидка, безпечна процедура з низьким ризиком побічних ефектів. Іноді автори рекламних статей заходять так далеко, що представляють ботокс як якусь нетоксичну форму ботулінічного токсину, що не має нічого спільного зі смертельною отрутою. Однак з недавнього часу стали з'являтися повідомлення про випадки серйозних побічних ефектів і про летальні випадки, пов'язаних із застосуванням цього препарату. Так чи небезпечний ботокс і що взагалі ми про неї знаємо?

  Наука і життя // Ілюстрації

  Скорочення м'язів викликає нейромедіатор ацетилхолін, молекули якого знаходяться всередині синаптичних пухирців.

  <

  >

  приручених отрута

  У 70-х роках минулого століття американський офтальмолог Алан Скотт став відчувати на своїх пацієнтах, що страждають блефароспазмом (мимовільним зажмуріваніе очей), незвичайне ліки, виготовлені на основі ботулотоксину, найпотужнішого природного отрути, який викликає смертельну форму харчового отруєння - ботулізм.

  Вперше симптоми ботулізму були описані в XIX столітті. Головна особливість цього захворювання - прогресуючий параліч, який в більшості випадків призводить до смерті в результаті зупинки дихання. Так як в минулому отруєння частіше відбувалося при споживанні ковбас, заражених бактерією, що виробляє цей токсин, його так і назвали, ботулінічний токсин, тобто ковбасний отрута (botulus в перекладі з латині означає «ковбаса»), а саме отруєння - ботулізм.

  Хоча ботулотоксин, безумовно, небезпечний, в ідеях Скотта не було нічого несподіваного, так як ще в 1950-х роках вчені встановили, що очищений і сильно розбавлений токсин можна, хоча і з великою обережністю, використовувати в медичних цілях для розслаблення спазмів м'язів. Незабаром, бачачи високий відсоток лікування, наприклад Скотта пішли й інші лікарі, поступово розширюючи сфери застосування токсину. Зокрема, ботулотоксин стали застосовувати для лікування косоокості та геміспазм (спазму однієї половини обличчя). Вже тоді деякі лікарі, які лікували пацієнтів ботулотоксином, помітили цікавий побічний ефект. В областях ін'єкцій на обличчі відбувалося чудове зникнення зморшок, наприклад міжбрівних складок на лобі або складок в кутах рота. Пацієнт, таким чином, не тільки позбавлявся від надокучливого спазму, а й знаходив моложаве, розслаблене і привітне обличчя. Незабаром в приймальні покої лікарів-невропатологів потягнувся тонкий струмочок незвичайних пацієнтів - забезпечених дам у віці за 50, які були готові ризикувати всім заради того, щоб хоча б на час стати молодше.

  Існує кілька типів ботулінічного токсину, які розрізняються за імунологічними і хімічними властивостями. Першим комерційним препаратом, що містить ботулінічний токсин, був ботокс. Виробники препарату вибрали ботулотоксин типу А (всі типи токсину позначають латинськими буквами), який довгий час залишався єдиним типом ботулотоксину, що застосовуються в медицині. Нещодавно з'явилися препарати, що містять токсин типу В. Інші типи токсину в медицині не застосовуються.

  У 1989 році FDA (американське Управління з харчових продуктів і ліків) офіційно схвалило застосування ботокса для лікування ряду захворювань, пов'язаних з мимовільними скороченнями м'язів. І хоча зморшки в списку показань до застосування даного препарату ще не значилися, все більше лікарів стали застосовувати ці ліки, як кажуть в Америці, «off label», тобто не за прямим призначенням.

  Лише в 2002 році FDA нарешті схвалило застосування ботокса (Botox Cosmetic) в косметичних цілях - для усунення мімічних зморшок на лобі і навколо очей. З цього моменту почалося тріумфальне сходження ботокса на вершину успіху. Дійшло до того, що в США ця процедура стала настільки популярною, що її пропонують мало не на кожному кроці - в косметичних салонах і навіть в спортивних клубах. У Європі та Росії поряд з ботоксом застосовують препарат диспорт (Dysport).

  Такі різні зморшки

  Поговоримо тепер про те, звідки беруться зморшки і чому вони зникають після ін'єкцій токсину ботулізму.

  Зморшки, які так засмучують жінок, не тільки виглядають по-різному, але мають різні причини виникнення. Істинно вікові зморшки виникають через зміни, що відбуваються в самій шкірі. Все, що ви чули про руйнування колагену і про накопичення пошкоджень під впливом УФ-випромінювання та інших шкідливих чинників, відноситься до цього типу зморшок. Але є й інші зморшки, які є просто складками шкіри, що утворюються на місці звичного спазму підшкірних м'язів. При скороченні м'яз коротшає і зморщує шкіру, а при розслабленні повертається у вихідне положення і «тягне» її за собою назад. У молодих жінок шкіра еластична, вона швидко реагує на такі рухи м'язів і відновлюється, але з віком подібні вправи даються їй вже важче.

  Такі зморшки зазвичай утворюються там, де найактивніше «працює» наша міміка - навколо очей, на переніссі, на лобі. Тому їх називають мімічними зморшками. Якщо змусити м'яз повністю розслабитися, то зморшка як за помахом чарівної палички розгладжується. Ефект, як правило, зберігається 3-4 місяці, після чого активність м'язів відновлюється і складка повертається на колишнє місце. Тому ін'єкції ботокса або диспорта потрібен час від часу повторювати. Іноді, за не цілком ясним причин, ефект від ін'єкцій тримається зовсім небагато - не більше 6 тижнів.

  Як діє ботулотоксин

  Ботулотоксин - це білок, який здатний порушувати передачу імпульсу з нервового закінчення на м'яз, викликаючи тим самим параліч м'язи. При нормальній передачі імпульсу в області з'єднання нервового закінчення з м'язом (синапсу) відбувається вивільнення нейромедіатора ацетилхоліну, який викликає скорочення м'яза. Це досить складний процес. Спочатку бульбашки, що містять ацетилхолін, підходять до мембрани (зовнішній оболонці) нервового закінчення. Щоб ацетилхолін вивільнився, бульбашки повинні злитися з мембраною, що неможливо без спеціального «комплексу злиття», що складається з декількох білків (SNARE-комплекс). Ботулінічний токсин проходить через мембрану нервового закінчення всередину, а потім «відрізає» від комплексу злиття певні білки. У кожного типу токсину ботулізму є своя улюблена мішень. Наприклад, ботулінічний токсин типу А, який входить до складу ботокса, атакує білок SNAP-25. Без повноцінного SNARE бульбашки з ацетилхоліном вже не можуть злитися з мембраною і залишаються всередині нервового закінчення. У підсумку, незважаючи на те що нервове волокно продовжує посилати команди, скорочення м'язи вже не відбувається.

  І все-таки це отрута

  Дози ботулотоксину, що вводяться під час косметичних процедур, дуже малі (в кілька разів менше застосовуються в медицині і в сотні разів менше летальної дози). Все, на що вистачає цієї кількості токсину, - розслабити м'язи, що лежать поблизу місця ін'єкції. І все ж сам факт, що в шкіру вколюють смертельну отруту, не може не турбувати. А якщо токсин якимось чином пошириться далі, ніж йому належить? Чи може він викликати якісь серйозні побічні ефекти?

  За даними FDA, за період з 1989 по 2003 рік ін'єкції ботокса привели до смерті пацієнтів в 28 випадках. У 2008 році FDA випустило застереження, що застосування ботоксу може викликати порушення дихання та інші серйозні проблеми зі здоров'ям. Щоб трохи заспокоїти клієнтів косметичних салонів, відзначимо - в переважній більшості випадків описані побічні ефекти виникали при медичному застосуванні ботокса, головним чином при лікуванні спастичного паралічу у дітей до 16 років. FDA відзначає, що в США застосування ботоксу проти дитячого спастичного паралічу проводиться «off label», тобто неофіційно, а отже, лікар підбирає дози на свій страх і ризик, виходячи з опублікованих даних, свого досвіду і досвіду колег. На відміну від косметичних процедур при лікуванні спастичного паралічу потрібні значні дози, так як необхідно усунути спазм в великих м'язах. Проте через те, що мова йде все-таки про смертельні випадки, FDA початок розслідування всіх препаратів ботулінічного токсину, які застосовуються в США.

  І все ж ризик захворіти на ботулізм, а тим більше померти після косметичної ін'єкції ботокса нікчемний. Однак ботулінічний токсин дійсно може поширитися за межі ін'єкції і викликати ряд неприємностей. Справа в тому, що токсин не запрограмований на боротьбу зі зморшками, а просто сліпо вражає всі м'язи, до яких може «дотягнутися». Якщо отрута просочується туди, куди його не планували вводити, ефект може виявитися трагікомічним. Наприклад, після ін'єкції, зробленої в область брів, отрута може потрапити в м'язи верхньої повіки, яке на найближчі 2-3 місяці залишиться напівприкритими - очей не можна буде ні відкрити, ні закрити повністю. Це призведе до сухості очі, сльозотеча і загальним дискомфорту. Іншим ускладненням є опущення куточка губ, що приводить до ефекту «грецької трагічної маски» і слинотеча. Можливі також асиметрія особи з-за нерівномірного розслаблення м'язів на правій і лівій стороні (крива посмішка), труднощі з ковтанням і хриплость голосу (частковий параліч м'язів гортані).

  Всі ці побічні ефекти перераховані в анотації до препарату, де також дані рекомендації по їх запобіганню. Зокрема, препарат рекомендують вводити поступово, невеликими дозами, спостерігаючи за реакцією. Пацієнту пояснюють, що місце ін'єкцій не можна розчісувати, щоб не розігнати токсин по навколишніх тканин. Однак іноді виникають і несподівані побічні ефекти. Наприклад, у невеликої частини пацієнтів після ін'єкцій ботулотоксину виникають сильні головні болі, що нагадують мігрень. А іноді буває і навпаки - головні болі, що мучили людини роками, після таких ін'єкцій раптом чудесним чином проходять. Одна з пацієнток (випадок описаний в медичному журналі) після процедури з ботоксом придбала стійкий металевий присмак у роті, який «радував» її рівно стільки, скільки і розгладити зморшки. Механізм цих побічних ефектів поки невідомий, а значить, подальші дослідження ще можуть піднести сюрпризи.

  ***

  Бажання людей у ​​що б то не стало омолодитися і покращати і їх готовність платити за це великі гроші привели до того, що в сучасній косметології нерідко застосовуються вельми ризиковані методи. Добре відомо, що такі процедури, як ліпосакція (хірургічне видалення зайвого жиру), феноловий пілінг і мезотерапія можуть закінчитися для пацієнта плачевно, а в дуже рідкісних випадках навіть призвести до летального результату (при ліпосакції іноді виникає сильна кровотеча, фенол надає токсичну дію на серце , а після ін'єкцій мезотерапії в одиничних випадках розвивається важко виліковна «поїдає тіло» інфекція сполучної тканини).

  На цьому тлі використання смертельної отрути для розгладження зморшок не виглядає чимось незвичайним. Більшість фахівців вважають, що при правильному виборі дози і методу введення препарату, а також при дотриманні пацієнтом всіх рекомендацій фахівця ризик побічних ефектів невеликий. І все-таки, той факт, що ботулінічний токсин є отрутою, який легко проникає в нервову тканину і вибірково вражає молекулярні структури, відповідальні за передачу нервового імпульсу, змушує ставитися до цього препарату з великою обережністю. І варто задуматися, чи розумно піддавати свої нерви (а можливо, і мозкові клітини) атаці ковбасного отрути тільки заради того, щоб на 3-4 місяці стерти з обличчя мімічні зморшки - сліди роздумів і посмішок?

  Ботулотоксин В КОСМЕТОЛОГІЇ - ЯД АБО ЛІКИ?

  Препарати ботулінічного токсину (головним чином, ботокс) в останні роки набули популярності як засіб для розгладження мімічних зморшок, тобто зморшок, викликаних надмірною активністю підшкірної мускулатури. Наприклад, в 2006 році в США було вироблено 11,5 мільйона процедур ін'єкцій ботокса. Реклама стверджує, що розгладження зморшок за допомогою цієї отрути - швидка, безпечна процедура з низьким ризиком побічних ефектів. Іноді автори рекламних статей заходять так далеко, що представляють ботокс як якусь нетоксичну форму ботулінічного токсину, що не має нічого спільного зі смертельною отрутою. Однак з недавнього часу стали з'являтися повідомлення про випадки серйозних побічних ефектів і про летальні випадки, пов'язаних із застосуванням цього препарату. Так чи небезпечний ботокс і що взагалі ми про неї знаємо?

  Наука і життя // Ілюстрації

  Скорочення м'язів викликає нейромедіатор ацетилхолін, молекули якого знаходяться всередині синаптичних пухирців.

  <

  >

  приручених отрута

  У 70-х роках минулого століття американський офтальмолог Алан Скотт став відчувати на своїх пацієнтах, що страждають блефароспазмом (мимовільним зажмуріваніе очей), незвичайне ліки, виготовлені на основі ботулотоксину, найпотужнішого природного отрути, який викликає смертельну форму харчового отруєння - ботулізм.

  Вперше симптоми ботулізму були описані в XIX столітті. Головна особливість цього захворювання - прогресуючий параліч, який в більшості випадків призводить до смерті в результаті зупинки дихання. Так як в минулому отруєння частіше відбувалося при споживанні ковбас, заражених бактерією, що виробляє цей токсин, його так і назвали, ботулінічний токсин, тобто ковбасний отрута (botulus в перекладі з латині означає «ковбаса»), а саме отруєння - ботулізм.

  Хоча ботулотоксин, безумовно, небезпечний, в ідеях Скотта не було нічого несподіваного, так як ще в 1950-х роках вчені встановили, що очищений і сильно розбавлений токсин можна, хоча і з великою обережністю, використовувати в медичних цілях для розслаблення спазмів м'язів. Незабаром, бачачи високий відсоток лікування, наприклад Скотта пішли й інші лікарі, поступово розширюючи сфери застосування токсину. Зокрема, ботулотоксин стали застосовувати для лікування косоокості та геміспазм (спазму однієї половини обличчя). Вже тоді деякі лікарі, які лікували пацієнтів ботулотоксином, помітили цікавий побічний ефект. В областях ін'єкцій на обличчі відбувалося чудове зникнення зморшок, наприклад міжбрівних складок на лобі або складок в кутах рота. Пацієнт, таким чином, не тільки позбавлявся від надокучливого спазму, а й знаходив моложаве, розслаблене і привітне обличчя. Незабаром в приймальні покої лікарів-невропатологів потягнувся тонкий струмочок незвичайних пацієнтів - забезпечених дам у віці за 50, які були готові ризикувати всім заради того, щоб хоча б на час стати молодше.

  Існує кілька типів ботулінічного токсину, які розрізняються за імунологічними і хімічними властивостями. Першим комерційним препаратом, що містить ботулінічний токсин, був ботокс. Виробники препарату вибрали ботулотоксин типу А (всі типи токсину позначають латинськими буквами), який довгий час залишався єдиним типом ботулотоксину, що застосовуються в медицині. Нещодавно з'явилися препарати, що містять токсин типу В. Інші типи токсину в медицині не застосовуються.

  У 1989 році FDA (американське Управління з харчових продуктів і ліків) офіційно схвалило застосування ботокса для лікування ряду захворювань, пов'язаних з мимовільними скороченнями м'язів. І хоча зморшки в списку показань до застосування даного препарату ще не значилися, все більше лікарів стали застосовувати ці ліки, як кажуть в Америці, «off label», тобто не за прямим призначенням.

  Лише в 2002 році FDA нарешті схвалило застосування ботокса (Botox Cosmetic) в косметичних цілях - для усунення мімічних зморшок на лобі і навколо очей. З цього моменту почалося тріумфальне сходження ботокса на вершину успіху. Дійшло до того, що в США ця процедура стала настільки популярною, що її пропонують мало не на кожному кроці - в косметичних салонах і навіть в спортивних клубах. У Європі та Росії поряд з ботоксом застосовують препарат диспорт (Dysport).

  Такі різні зморшки

  Поговоримо тепер про те, звідки беруться зморшки і чому вони зникають після ін'єкцій токсину ботулізму.

  Зморшки, які так засмучують жінок, не тільки виглядають по-різному, але мають різні причини виникнення. Істинно вікові зморшки виникають через зміни, що відбуваються в самій шкірі. Все, що ви чули про руйнування колагену і про накопичення пошкоджень під впливом УФ-випромінювання та інших шкідливих чинників, відноситься до цього типу зморшок. Але є й інші зморшки, які є просто складками шкіри, що утворюються на місці звичного спазму підшкірних м'язів. При скороченні м'яз коротшає і зморщує шкіру, а при розслабленні повертається у вихідне положення і «тягне» її за собою назад. У молодих жінок шкіра еластична, вона швидко реагує на такі рухи м'язів і відновлюється, але з віком подібні вправи даються їй вже важче.

  Такі зморшки зазвичай утворюються там, де найактивніше «працює» наша міміка - навколо очей, на переніссі, на лобі. Тому їх називають мімічними зморшками. Якщо змусити м'яз повністю розслабитися, то зморшка як за помахом чарівної палички розгладжується. Ефект, як правило, зберігається 3-4 місяці, після чого активність м'язів відновлюється і складка повертається на колишнє місце. Тому ін'єкції ботокса або диспорта потрібен час від часу повторювати. Іноді, за не цілком ясним причин, ефект від ін'єкцій тримається зовсім небагато - не більше 6 тижнів.

  Як діє ботулотоксин

  Ботулотоксин - це білок, який здатний порушувати передачу імпульсу з нервового закінчення на м'яз, викликаючи тим самим параліч м'язи. При нормальній передачі імпульсу в області з'єднання нервового закінчення з м'язом (синапсу) відбувається вивільнення нейромедіатора ацетилхоліну, який викликає скорочення м'яза. Це досить складний процес. Спочатку бульбашки, що містять ацетилхолін, підходять до мембрани (зовнішній оболонці) нервового закінчення. Щоб ацетилхолін вивільнився, бульбашки повинні злитися з мембраною, що неможливо без спеціального «комплексу злиття», що складається з декількох білків (SNARE-комплекс). Ботулінічний токсин проходить через мембрану нервового закінчення всередину, а потім «відрізає» від комплексу злиття певні білки. У кожного типу токсину ботулізму є своя улюблена мішень. Наприклад, ботулінічний токсин типу А, який входить до складу ботокса, атакує білок SNAP-25. Без повноцінного SNARE бульбашки з ацетилхоліном вже не можуть злитися з мембраною і залишаються всередині нервового закінчення. У підсумку, незважаючи на те що нервове волокно продовжує посилати команди, скорочення м'язи вже не відбувається.

  І все-таки це отрута

  Дози ботулотоксину, що вводяться під час косметичних процедур, дуже малі (в кілька разів менше застосовуються в медицині і в сотні разів менше летальної дози). Все, на що вистачає цієї кількості токсину, - розслабити м'язи, що лежать поблизу місця ін'єкції. І все ж сам факт, що в шкіру вколюють смертельну отруту, не може не турбувати. А якщо токсин якимось чином пошириться далі, ніж йому належить? Чи може він викликати якісь серйозні побічні ефекти?

  За даними FDA, за період з 1989 по 2003 рік ін'єкції ботокса привели до смерті пацієнтів в 28 випадках. У 2008 році FDA випустило застереження, що застосування ботоксу може викликати порушення дихання та інші серйозні проблеми зі здоров'ям. Щоб трохи заспокоїти клієнтів косметичних салонів, відзначимо - в переважній більшості випадків описані побічні ефекти виникали при медичному застосуванні ботокса, головним чином при лікуванні спастичного паралічу у дітей до 16 років. FDA відзначає, що в США застосування ботоксу проти дитячого спастичного паралічу проводиться «off label», тобто неофіційно, а отже, лікар підбирає дози на свій страх і ризик, виходячи з опублікованих даних, свого досвіду і досвіду колег. На відміну від косметичних процедур при лікуванні спастичного паралічу потрібні значні дози, так як необхідно усунути спазм в великих м'язах. Проте через те, що мова йде все-таки про смертельні випадки, FDA початок розслідування всіх препаратів ботулінічного токсину, які застосовуються в США.

  І все ж ризик захворіти на ботулізм, а тим більше померти після косметичної ін'єкції ботокса нікчемний. Однак ботулінічний токсин дійсно може поширитися за межі ін'єкції і викликати ряд неприємностей. Справа в тому, що токсин не запрограмований на боротьбу зі зморшками, а просто сліпо вражає всі м'язи, до яких може «дотягнутися». Якщо отрута просочується туди, куди його не планували вводити, ефект може виявитися трагікомічним. Наприклад, після ін'єкції, зробленої в область брів, отрута може потрапити в м'язи верхньої повіки, яке на найближчі 2-3 місяці залишиться напівприкритими - очей не можна буде ні відкрити, ні закрити повністю. Це призведе до сухості очі, сльозотеча і загальним дискомфорту. Іншим ускладненням є опущення куточка губ, що приводить до ефекту «грецької трагічної маски» і слинотеча. Можливі також асиметрія особи з-за нерівномірного розслаблення м'язів на правій і лівій стороні (крива посмішка), труднощі з ковтанням і хриплость голосу (частковий параліч м'язів гортані).

  Всі ці побічні ефекти перераховані в анотації до препарату, де також дані рекомендації по їх запобіганню. Зокрема, препарат рекомендують вводити поступово, невеликими дозами, спостерігаючи за реакцією. Пацієнту пояснюють, що місце ін'єкцій не можна розчісувати, щоб не розігнати токсин по навколишніх тканин. Однак іноді виникають і несподівані побічні ефекти. Наприклад, у невеликої частини пацієнтів після ін'єкцій ботулотоксину виникають сильні головні болі, що нагадують мігрень. А іноді буває і навпаки - головні болі, що мучили людини роками, після таких ін'єкцій раптом чудесним чином проходять. Одна з пацієнток (випадок описаний в медичному журналі) після процедури з ботоксом придбала стійкий металевий присмак у роті, який «радував» її рівно стільки, скільки і розгладити зморшки. Механізм цих побічних ефектів поки невідомий, а значить, подальші дослідження ще можуть піднести сюрпризи.

  ***

  Бажання людей у ​​що б то не стало омолодитися і покращати і їх готовність платити за це великі гроші привели до того, що в сучасній косметології нерідко застосовуються вельми ризиковані методи. Добре відомо, що такі процедури, як ліпосакція (хірургічне видалення зайвого жиру), феноловий пілінг і мезотерапія можуть закінчитися для пацієнта плачевно, а в дуже рідкісних випадках навіть призвести до летального результату (при ліпосакції іноді виникає сильна кровотеча, фенол надає токсичну дію на серце , а після ін'єкцій мезотерапії в одиничних випадках розвивається важко виліковна «поїдає тіло» інфекція сполучної тканини).

  На цьому тлі використання смертельної отрути для розгладження зморшок не виглядає чимось незвичайним. Більшість фахівців вважають, що при правильному виборі дози і методу введення препарату, а також при дотриманні пацієнтом всіх рекомендацій фахівця ризик побічних ефектів невеликий. І все-таки, той факт, що ботулінічний токсин є отрутою, який легко проникає в нервову тканину і вибірково вражає молекулярні структури, відповідальні за передачу нервового імпульсу, змушує ставитися до цього препарату з великою обережністю. І варто задуматися, чи розумно піддавати свої нерви (а можливо, і мозкові клітини) атаці ковбасного отрути тільки заради того, щоб на 3-4 місяці стерти з обличчя мімічні зморшки - сліди роздумів і посмішок?

  Ботулотоксин В КОСМЕТОЛОГІЇ - ЯД АБО ЛІКИ?
  Ботулотоксин В КОСМЕТОЛОГІЇ - ЯД АБО ЛІКИ?
  Ботулотоксин В КОСМЕТОЛОГІЇ - ЯД АБО ЛІКИ?
  Ботулотоксин В КОСМЕТОЛОГІЇ - ЯД АБО ЛІКИ?
  Ботулотоксин В КОСМЕТОЛОГІЇ - ЯД АБО ЛІКИ?
  Ботулотоксин В КОСМЕТОЛОГІЇ - ЯД АБО ЛІКИ?
  Так чи небезпечний ботокс і що взагалі ми про неї знаємо?
  А якщо токсин якимось чином пошириться далі, ніж йому належить?
  Чи може він викликати якісь серйозні побічні ефекти?
  Новости
  Аренда и заказ автобусов на 50 мест для корпоративов в Москве
  Компания «Автобус1» предлагает автобусы для корпоратива на 50 мест для доставки сотрудников вашей компании на корпоративное мероприятие и обратно. Не секрет, что на корпоративную вечеринку никто не желает

  Взрослые конкурсы на корпоратив на Новый год
  Каждый сотрудник должен иметь в запасе конкурсы на корпоратив, Новый год тогда станет незабываемым. Однако при выборе очередной забавы нужно учесть, что гости будут «под шафе», поэтому не стоит давать

  Эксклюзивные подарочные наборы с чаем и кофе, кофейные и чайные наборы для партнеров, корпоративные подарки с чаем и кофе
  Эксклюзивные подарки, которые покажут ваш отличный вкус! Если вам, по какому-либо поводу, нужно вручить подарок руководителю , коллеге, занимающему высокую должность, уважаемой личности или просто человеку

  Идеи подарков сотрудникам компании
  Полезные советы про то, какие идеи подарков сотрудникам компании будут самые удачные Во многих организациях принято поздравлять сотрудников и делать подарки на день рождения компании, профессиональные

  Художники шаржисты на корпоратив, свадьбу
  Нижегородская арт-студия "Ножки-ладошки" является ведущей художественной студией и специализируется на работе художников шаржистов-портретистов на свадьбах и различных мероприятиях, а так же на изготовлении

  Новый год - Бразильское танцевальное шоу. - Бразильское шоу танцевальное Brazil Carnival Show
    Новогодняя ночь по-бразильски       Как Вам идея встретить Новый год в ритме горячих бразильских танцев? Энергичный Дед Мороз и зажигательные Снегурочки из этой удивительной жаркой страны подарят

  Несколько советов о том, что надеть на корпоратив в офис
  А А А Наиболее часто задаваемый вопрос: «Что мне надеть на праздник?». Собираетесь ли вы посетить вечеринку на своей работе или вас пригласили на корпоратив к мужу, жениху или приятелю,

  Павел Воля, снежок
  Узнать стоимость выступления артиста на Вашем мероприятии вы можете позвонив по телефонам в Москве +7 (495) 363-76-42, + 7 (495) 351-69-21, + 7 (910) 422-26-28 или отправьте заявку с нашего сайта. Администратор

  Вечеринка Алиса в Стране чудес
  В последнее время все более популярными становятся тематические вечеринки. Их участники не просто собираются вместе и веселятся, но и играют определенные роли. Такие вечеринки во многом напоминают бал-маскарад,

  Певцы и певицы на праздник, свадьбу и мероприятие
  Певцы и певицы на праздник — это отличное решение, если ваш клиент стремится к живому яркому торжеству, которое надолго запомнится гостям. Прекрасный вокал и яркая музыка, камерный зал, заполненный только